"Niezależność" naszych portali :(

Dziwne że w Bogatyni nie mamy ani jednego niezależnego portalu który by na poważnie traktował iformacje o naszym mieście. Ja znam 3 portale o bogatyni -
bogatynia.pl - ten portal nie może być niezależny bo finansuje go urząd
e-bogatynia.pl - a miało być tak pięknie - teraz natomiast jest żałośnie
tvk-bogatynia.com - trzeba pomagać włądzy , w końcu od nich mają pieniadze

Najbardziej mnie jednak smuci że portal który mógł być naprawdę prządny i niezależny ( e-bogatynia.pl) zeszedł tak nisko. Fałszowanie wyników referendów, artykuły i reklamy promujące przeciwników byłej władzy. I kłamstwa w żywe oczy - to już za duż o jak dla mnie

 

"Niezależność" naszych portali :(

te ktore opublikuje jedyna sluszna telewizja w nasyzm miescie podlegla urzedowi

nie mam "jedynej slusznej telewizji' bo nie mam kablowki
rowniez nie pracuje w spolce gminnej, w ogole w bogatyni nie pracuje
moj byt tudziez myslenie nie jest zwiazane z sytuacja polityczna bogatyni

to są moje obserwacje, po prostu nieufnie podchodze do oszczerstw rzucanych teraz i wczesniej bo zauwazylam ze zbyt czesto zaleza one od punktu siedzenia danej osoby lub jej bliskich, znajomych

za 50 lat

i kto by w tym mieszkal??

Mieszkanie w bogatyni (60m2) kosztuje 65-80tys we wroclawiu ponad 260tys. Skad taka roznica? Odpowiedz jest banalnie prosta, u nas nie ma popytu na mieszkania - a dlaczego, bo niestety coraz wiecej osob wyjezdza na studia i juz zostaja oni w duzych miastach. Moim zdaniem nasz urzad powinien sie bardziej zainteresowac tym jak tutaj zatrzymac mieszkancow...

Nie jestem za niszczeniem tego, ale napewno nie probowalbym z tego robic jak napisal kurak 'zaje* mieszkan', raczej bym to probowal zaadoptowac pod jakas firme uslugowa...

Komunikacja miejska - 50 tka - pomysł ?

Myślę, że 50-tkę należy powiązać zwłaszcza z liniami kursującymi do Niemiec. 50-tka musi łączyć miasto wzdłuż od wyjazdu na Bogatynię, aż po ul. Bolesławiecką. Natomiast linie Real - Goerlitz + powiedzmy Carrefour - Warszawska (pod warunkiem, że hipermarket będzie chciał współfinansować taką linię ) będą łączyły miasto wszerz. Taka jest moja wstępna ocena tej sytuacji. Jednak szczegółami będą się musieli zająć pracownicy Urzędu.
Jeśli chodzi o remont naszych dróg, to jest to sprawa, która zawsze powodowała u mnie wzrost ilości adrenaliny we krwi (zwłaszcza wiosną)! Jestem zwolennikiem gruntownego podejścia do sprawy, czyli zamiast zalepiać, lepiej położyć nową porządną nawierzchnię, która posłuży przez następne kilkanaście lat. Wszędzie tam, gdzie się da trzeba będzie sięgnąć po środki unijne (o czym pisałem już wiele razy). Jestem jednak świadomy, że w rok czy dwa lata wszystkich ulic w Zgorzelcu wyremontować się nie da. Budżet tego by nie wytrzymał. Nie jestem specjalistą, więc nie wiem, ile kilometrów dróg miejskich, za jaką cenę można solidnie odnowić. Będę Burmistrzem, będę wiedział, i w miarę możliwości, na jakie miasto stać, będą remonty dróg a nie byle jakie zalepianie dziur. Wszędzie tam, gdzie uda się pozyskać fundusze unijne, będą one wykorzystane - o czym zresztą już pisałem.

 

Pan Józek i kręgi zbożowe

re batosza
W Urzędzie Miasta nie ma stanowiska stajennego i nie twórz go proszę.:lol: Przeczytaj życiorys Józefa Kozłowskiego(jest w którymś poście łącznie z obecnym miejscem pracy). Dojdziesz do wniosku, że wiceburmistrz to dla niego żadna fucha. Po wyborze Obrębalskiego na szefa Jeleniej Góry J.K ma szanse na radnego sejmiku wojewódzkiego (zabrakło mu odoło 200 głosów). Na stanowisku skarbnika może znajdzie się Zbigniew Kozłowski(niepotwierdzone) obecnie dyrektor oddziału PKO BP w Bogatyni. I z Baranowskim na dwoje babka wróżyła. Życzę cierpliwości do rzeczywistych nominacji. Ja z krytycznego zrobiłbym wiceburmistrza ale kohabitacja kojarzy się u nas z kolaboracją. Może Gronicz do tego dojrzeje, może ...... . I nie jest to żadne marzenie - to kwestia czasu. Kto tak postąpi - wiele u wyborców WYGRA.

12 maja 2007 MARLEYKI 2007

Witajcie po Mareykach !

Dziękuję bardzo za wasz udział w koncercie bez was nie byłoby tej imprezy. Zabrakło nas około 100 osób dla całkowitego sukcesu czyt. finansowego. Jeśli chodzi o Marleyki to mam nadzieję, że to nie ostatnie. Z mojej strony jedynie padła deklaracja o zrezygnowaniu z organizacji tej imprezy, a jeśli ktoś będzie na tyle odważny i będzie chciał zrobić Marleyki 2008 to będzie mi miło. Mam nadzieje że impreza będzie dalej grała i nie umrze śmiercią naturalną.
Chciałem bardzo podziękować wszystkim którzy pomagali mi przy tej i innych imprezach. Przepraszam zespoły z którymi nie mogłem się do końca rozliczyć - będzie rewanż w Szklarskiej !
Specjalne podziękowania dla: mojej rodziny (siostra i żona w kasie), Sebastianowi Klebaniukowi, MDK Zgorzelec - Dyrekcji, Burmistrzowi Radosławowi Baranowskiemu, Jackowi Kadłubickiemu, Leszkowi - nie tylko za zagrany koncert, ekipie do pomocy ze Szklarskiej, Ekipie www.reganzza.pl - pomoc na bramce, GraffStudio - od 10 lat pomagają w reklamie koncertu Marleyki, wszystkim patronatom internetowym w tym wielkie dzięki dla www.zgorzelec.info, Romanowi Latosińskiemu - urząd miasta w Zgorzelcu, TVK Bogatynia, Gazetom Lokalnym, oraz wielu wielu innych których przepraszam że tutaj ich pominąłem.

Janusz Lichocki (Dj Jasiek)
Kosmos Mega Sound System

okresowe rozliczenia dzialalności

bog180 wyjątkowo zgadzam się z twoją oceną ekspertów którymi Burmistrz Gronicz się otoczył/polityczna anakonda -nie zabija natychmiast tylko dusi powoli ale skutecznie/.Guru Kozłowski osiągnął swój cel i niech się skupi na pracy dla powiatu /może zrezygnuje z kilku rad nadzorczych aby się nie rozpraszać/.Zdemoralizowanie SLD-owskie też miało miejsce/Bogatynia-Burmistrze Świstulski i Wietrzykowski-znane klany rodzinne przy korytkach/Zgorzelec-obsada stołka w Straży Miejskiej-emerytowany pułkownik LWP emerytura powyżej 3 tys zł.,w Urzędzie Miasta emeryci wojskowi z całkiem dobrą emeryturą./ale to co dzieje się teraz to faktycznie sybka jazda do przodu bo w następnych wyborach może być różnie.A zatem chapać najwięcej ile się da!!

Historycznie

Gdzieś tu zamieszczałem fragmenty tekstu Kroniki, myślę, że mogę teraz wrzucić całość, bo z tych 500 egzemplarzy, niewiele pewnie trafi do czytelników forum.
Kilka słów o historii tej publikacji. Kiedyś dawno temu, Urząd Miasta i Gminy Bogatynia zamówił u pani Kawalec tłumaczenie tego tekstu, początki tej historii spowija mgła niepamięci. Ktoś gdzieś to tłumaczenie skserował i krążyło ono potem przez lata w postaci zniszczonej zszywki kartek; trafiło w tej postaci i do mnie. Zadałem sobie trudu, aby sprowadzić to do postaci tekstowej i zapisać w pliku. Nawiązałem kontakt z tłumaczką i Urzędem MiG Bogatynia, który obiecał sprawą ponownie się zająć. Zajmował się, ponaglany przeze mnie, przez pięć lat, w końcu z pozytywnym efektem. Pani Kawalec tekst poprawiła, uzupełniła, czym różni się od tego pierwotnego poniżej.
Na koniec mała ciekawostka. Egzemplarz książki Urząd przesłał mi 15.11.2007 r. wraz z podziękowaniem za mój wkład w wydanie Kroniki na adres Stowarzyszenia Euroopera, które przywłaszczyło sobie książkę, do dziś nie informując mnie ani o nadejściu przesyłki, ani nie przekazując jej adresatowi.
Tak to wygląda.
A oto tekst:
http://www.zinfo.hostings...ka_Bogatyni.pdf

acha, w sprawie Kroniki, możliwości jej nabycia, informacji itd proszę kierować się do pani Doroty Serafin na adres:
umig-bogatynia-ros@o2.pl
o ile mi wiadomo Burmistrz decyduje komu się należy i na jakich zasadach

Kreca film nad Czochą,,,

W sumie to Kronika Bogatyni przegrała w konkurencji właśnie z Iwankiem ponad dziesięć lat temu. Teraz zapowiedziano powrót do sprawy Kroniki, ale po wstępnych zapewnieniach straciłem nieco nadzieję na spełnienie obietnicy, bo to już rok czasu. Kronika w zasadzie jest gotowa do wydania, ruch należy do Urzędu Miasta i gminy Bogatynia. Ale oni coś nieruchawi w tych sprawach.

z głębokiego przekonania płynące obsady

Cytat:czy jest nadzieja na to abyś publicznie wyjaśniał kto i dlaczego


Ty masz nadzieję a ja pewność że nikt niczego nie będzie wyjaśniał.Idą zmiany kadrowe w Centrum obecna po.Prezes idie do Urzędu Miasta a p.księgowa do starostwa. Dlaczego?Świadkowie KREATYWNEJ KSIĘGOWOŚCI muszą zniknąć z pola widzenia.A może dla poprawy wizerunku dać kogoś z opozycji?Może być z Bogatyni.Zresztą z tego co czytam to musi być kamikaze albo magig lub totalny ignotant typu Nikodem Dyzma ,a może wg.klucza BANKOWIEC?

Centrum i posunięcia polityczne

Cytat:PiTeK, Życzę CI, że by PO wygrało następne wybory... bo bez tego Twoje osiągnięcia mogą okazać się za słabe.


Dziękuje Tadam, Dano mi szansę pokazania, że coś potrafię podczas Dni Miasta w 2008 roku oraz przy organizowaniu Mistrzostw Europy Muay Thai. Zapłatą był „uścisk dłoni” i satysfakcja, że mając chęci i „dwie zdrowe ręce” można wnieść coś do naszej szarej rzeczywistości. Dzisiaj powierzono mi inne zadania i jak się nie wywiąże to dostanę kopa.
Nie mam złudzeń co do tego, że po utracie zaufania burmistrza polecę z obecnej posady. Do mojego wcześniejszego posta dodam tylko, że to co wymienione dotychczas robiłem po pracy. Lista imprez, w które się angażowałem była by dłuższa lecz niestety trudno załatwia się sprawy organizacyjne w Zgorzelcu kiedy pracuje się w Bogatyni. Jak wszyscy wiecie większość urzędów jest otwarte do 15 – 15.30 Moja przynależność do PO nie jest celem samym w sobie. Zanim poznałem obecnego burmistrza miałem co sobie wpisać w CV Przyłączyłem się do PO bo znam realia jakie panują w naszym mieście, kraju. W pojedynkę, bez wsparcia nie zadziałasz zbyt wiele. Wie to każdy kto miał wiele wspaniałych pomysłów w głowie i chcąc się nimi podzielić z włodarzami odbił się od drzwi. Dziś staram się aby drzwi nie stanowiły przeszkody dla chcących coś zrobić dla naszego miasta i regionu. Czy ktoś ma „serce po lewej stronie”, czy jest przekonany, że „nikt mu nie powie, że białe jest białe…” jest dla mnie drugorzędne wręcz marginalne. Można mieć różne poglądy i odmienne zdanie – ważne aby cel działania był wspólny.

[Dolny Śląsk] Inwestycyjny BOOM 2007...

Bogatynia: Tereny pod inwestycje

11 kwietnia w bogatyńskim magistracie odbyło się spotkanie robocze poświęcone gruntom pod inwestycje w gminie.

Weryfikacja terenów należących do gminy oraz ewentualne zakupy gruntów były przedmiotem rozmów, które toczyły się 11 kwietnia w urzędzie. Burmistrz Andrzej Grzmielewicz wraz ze swoim zastępcą ds. inwestycji Dominikiem Matelskim i naczelnikami zaangażowanych wydziałów, debatowali nad możliwymi lokalizacjami inwestycji w gminie Bogatynia. Atrakcyjne, docelowo uzbrojone tereny mają zachęcić potencjalnych inwestorów do funkcjonowania po polskiej stronie trójstyku, choć niekoniecznie w jego najbliższej okolicy. Wśród wymienianych lokalizacji-m.in. pod park przemysłowo-technologiczny, padały bowiem propozycje Bogatyni i jej północnych okolic czy Porajowa. Dzięki współpracy w ramach Związku Miast, oferta zawierająca wyselekcjonowane przez Bogatynię tereny (nie więcej niż 10 lokalizacji), za pośrednictwem internetowego portalu miasta Zittau, trafi m.in. do inwestorów niemieckich.

http://www.zinfo.pl

Priorytetowe drogi

Euro-planowanie

Euro 2012 nie może się odbyć kosztem ograniczenia inwestycji w regionie – mówią samorządowcy z Bogatyni i Zawidowa.

Twierdzą, że Urząd Marszałkowski eliminuje z planów inwestycyjnych ważne dla regionu budowy, przenosząc je w okolice Wrocławia. To nieprawda – odpiera zarzuty urząd – inwestujemy tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

1 maja 2004 roku polscy i czescy politycy celebrowali rozpoczęcie budowy drogi Zittau-Bogatynia-Hradek, która miała połączyć 3 sąsiednie kraje.

Po 3 latach w miejscu, w którym miała powstać transgraniczna magistrala, nadal szczere pole. Jak twierdzi przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, pieniądze na nią są, ale budowa nie może ruszyć.

Przeszkodą jest brak szczegółowych uzgodnień w kręgach dyplomatycznych. Z tego samego powodu nie będzie też szumnie zapowiadanej modernizacji drogi wojewódzkiej Zgorzelec-Bogatynia.

Z wojewódzkiego Planu Inwestycyjego zniknęła także obwodnica Zawidowa. Przeznaczonych na nią było 20 milionów złotych. ..

Mieszkańcy Zawidowa boją się, że gdy ruszy autostrada Jędrzychowice-Krzyżowa cały ruch łączący Polskę z południowa Europą odbywać się będzie przez centrum miasta.

Program Inwestycyjny na lata 2007-2013 zakłada, m.in. modernizację drogi z Bolesławca do Kotliny Jeleniogórskiej, oraz budowę obwodnic Jawora, Świdnicy i Dzierżoniowa. Do 2013 roku mają być też wybudowane 3 nowe mosty na Odrze.

Reporterka: Dorota Kaczor TVP3 16 sierpnia 2007

Kolej

Walczą o przystanek

Samorządowcy z Bogatyni, Hradka i Zittau chcą utworzenia przystanku kolejowego w Porajowie Przez miejscowość biegnie linia kolejowa łączącą czeski Hradek i niemieckie Zittau. Od czasów zakończenia wojny pociąg nie zatrzymuje się na terenie Polski. Wspólne oświadczenie w sprawie uruchomienia dawnego przystanku na nowo przegłosowali radni wszystkich trzech miast podczas niedawnej sesji Związku Trzech Miast Mały Trójkąt. Radni ustalili, że burmistrzowie wspólnie złożą wniosek w tej sprawie do odpowiednich urzędów w poszczególnych krajach. O uruchomienie przystanku do tej pory bezskutecznie zabiegali mieszkańcy Porajowa. Zdaniem sołtysa wsi Tomasza Frońskiego z pociągu skorzystają głównie Polacy pracujący w zakładach przemysłowych w Hradku i Libercu.
Linia kolejowa Zittau-Liberec została oddana do użytku w 1859 roku. Porajów był wtedy jednym z przystanków tej linii. Wioska do 1945 roku była dzielnicą Zittau. Dzisiaj Porajów, jako jedyna wieś w Polsce ma dwa przejścia graniczne do Hradka i Zittau (Eirchgraben). Leży w Euroregionie Nysa u styku trzech państw Niemiec, Polski i Czech.

(PK) POLSKA Gazeta Wrocławska

P A R A D A

Tradycją już się chyba powoli staje że My jako motocykliści w dniu ślubu poszczególnych członków Naszej Braci Motocyklowej organizujemy paradę...

Mam ten zaszczyt poinformować Was że nasz Szanowny Kolega S U C H A R (tak tak-to ten gość który na rozpoczęciu ubiegłego sezonu w Lubsku trzy razy rozkręcił swoją Aprillię w czasie zlotu i przez pół soboty biegał wężykiem między namiotami i motocyklami trzymając w jednej ręce kubek piwa a w drugiej... gaźnik! ) w dn. 03. III 2007r o godz. 15:00 bierze ślub w Urzedzie Stanu Cywilnego w Bogatyni

W zwiazku z tą uraczystościa chcę abyśmy zorganizowali wspomnianą już wcześniej paradę motocyklową ulicami miasta

Informację podaję z miesięcznym wyprzedzeniem tak aby nikt nie był zaskoczony tym faktem w ostatniej chwili Szczegóły odnośnie trasy przejazdu spod Urzędu Miasta do szkoły nr 3 ustalimy w późniejszym czasie
Ponieważ poza Majkim i mną samym (przepraszam jeśli o kimś zapomniałem) nie zauważyłem by na forum byli zarejestrowani pozostali przedstawiciele "plastików" poinformuję ich inna drogą...
Od razu informuję że jako usprawiedliwienie nieobecności nie będą honorowane nawet zwolnienia lekarskie

To jak Panowie/Panie?! Damy radę?!

P A R A D A

Cytat: Tradycją już się chyba powoli staje że My jako motocykliści w dniu ślubu poszczególnych członków Naszej Braci Motocyklowej organizujemy paradę...

Mam ten zaszczyt poinformować Was że nasz Szanowny Kolega S U C H A R (tak tak-to ten gość który na rozpoczęciu ubiegłego sezonu w Lubsku trzy razy rozkręcił swoją Aprillię w czasie zlotu i przez pół soboty biegał wężykiem między namiotami i motocyklami trzymając w jednej ręce kubek piwa a w drugiej... gaźnik! ) w dn. 03. III 2007r o godz. 15:00 bierze ślub w Urzedzie Stanu Cywilnego w Bogatyni

W zwiazku z tą uraczystościa chcę abyśmy zorganizowali wspomnianą już wcześniej paradę motocyklową ulicami miasta

Informację podaję z miesięcznym wyprzedzeniem tak aby nikt nie był zaskoczony tym faktem w ostatniej chwili Szczegóły odnośnie trasy przejazdu spod Urzędu Miasta do szkoły nr 3 ustalimy w późniejszym czasie
Ponieważ poza Majkim i mną samym (przepraszam jeśli o kimś zapomniałem) nie zauważyłem by na forum byli zarejestrowani pozostali przedstawiciele "plastików" poinformuję ich inna drogą...
Od razu informuję że jako usprawiedliwienie nieobecności nie będą honorowane nawet zwolnienia lekarskie

To jak Panowie/Panie?! Damy radę?!Tu chciałbym podziękowac koledze JARSONOWI ,który rzucił temat ale z przyczyn wiadomych niestety nie dał rady. Dziękujemy Ci

Looozik

Nowa gazeta regionalna

Chyba coś Ci się Duchu pomyliło. Mój światopogląd to moja prywatna sprawa.
Poza tym - Wydawdca gazety nie jest związany z urzędem. Ma swoją, nieźle prosperującą firmę. Znamy się od dawna. Od jakiegoś czasu pracował nad projektem gazety. W gazecie nie znajdziesz moich tekstów związanych z ogólnie pojętą polityką, czy na tematy gospodarcze, bo to olałem jakiś czas temu i stwierdziłem, że w politykę się nie będę bawił bo więcej z tego strat niż korzyści. Znajdziesz tam natomiast relacje z wydarzeń kulturalnych w mieście i imprez sportowych bo taka działką postanowiłem się zajmować. A co ma np. sobotnia Kolęda, która od ponad 20 lat odbywa się w BOK z aktualnie rządzącymi w mieście? Jeszcze jesienią w Bogatyni ukazywała się inna lokalna bezpłatna gazeta. Właściciel tez mi proponował współpracę w redagowaniu i to w znacznie większym zakresie niż teraz robię, ale odmówiłem.
gazety dla koalicji ząrządzej w mieście (PO-PiS)

Idąc tym tokiem rozumowania, połowa TVP powinna się za każdym razem zwalniać, bo wpływy w telewizji ma coraz to inna parta i nie zgadzają się z jej poglądami?

Jak pisała kiedyś pewna osoba na tym forum: robię to co lubię.
Poza tym, nie jestem osobą publiczną więc nie widzę powodów, dla których miałbym się tłumaczyc z mojej działalności w czasie wolnym.

[edited=alexshizel]

Spotkanie z przedsiębiorcami

W poniedziałek 29.01 br. w sali konferencyjnej urzędu miasta miało miejsce spotkanie władz miasta z przedstawicielami prywatnych przedsiębiorców, którego inicjatorem był radny Andrzej Lipko. W spotkaniu uczestniczyli burmistrzowie Andrzej Grzmielewicz i Jerzy Stachyra, a także Sekretarz Gminy – Daniel Fryc.
Rozmowy poświęcone były współpracy samorządu z lokalnymi przedsiębiorcami, na rzecz rozwoju drobnej przedsiębiorczości. Podkreślano także, że to pierwsze takie spotkanie od wielu lat. Burmistrz zadeklarował, że zmiany organizacyjne będą miały na celu wspieranie rodzimej przedsiębiorczości poprzez jawność procesu zamówień publicznych.
Omówione zostały także kwestie planowanych inwestycji, w tym budowy drogi transgranicznej i przebudowy drogi na odcinku Radomierzyce – Sieniawka. Inwestorem w tym ostatnim przedsięwzięciu będzie Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich we Wrocławiu. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na wiosną 2007 r., a zakończenie jesienią 2008 r. Burmistrzowie zapewnili przedsiębiorców, że zadbają o to, aby lokalni przedsiębiorcy mogli znaleźć się w gronie podwykonawców.
Reaktywowane zostanie również stowarzyszenie przedsiębiorców, którego przedstawiciele będą uczestniczyli w sesjach Rady Gminy i Miasta poświęconych procesom inwestycyjnym. Włączeni oni zostaną również w prace w grupiach roboczych Związku Trzech Miast „Mały Trójkąt Bogatynia – Hradek nad Nysą – Zittau”.

T-City w Zgorzelcu

Z inicjatywy Stowarzyszenia FVKS Görlitz-Zgorzelec e.V na zaplanowanym spotkaniu zespół T-City z Görlitz przedstawi Pani Vice Burmistrz Miasta Zgorzelec Anecie Czułowskiej oraz jej współpracownikom projekty, które zostały opracowane przez Miasto Görlitz w ramach konkursu T-City.
W ten sposób polscy partnerzy otrzymają szczegółowe informacje o projektach, planach
i inicjatywach naszego miasta. Zwłaszcza te projekty, które dotyczą dziedzin służby zdrowia, administracji i kultury mają szansę być poprzez naszą kandydaturę do T-City urzeczywistnione.
Spotkanie odbędzie się 16 lutego o godzinie 13:00 w Urzędzie Miasta Zgorzelec przy ul. Domańskiego 7 w pokoju nr 21. Serdecznie zapraszamy wszystkich przedstawicieli środków masowego przekazu.

Zamieszczamy wykaz instytucji, szkół oraz przedstawicieli mediów, którzy potwierdzili listownie zainteresowanie i chęć współpracy ze Stowarzyszeniem FVKS Görlitz-Zgorzelec

 Olgierd Kosiba, tłumacz dla niesłyszących, Bogatynia
 Gimnazjum nr 1, Bogatynia
 Telewizja TLB Lubań / Bolesławiec
 Miejski Dom Kultury, Zgorzelec
Urząd Miasta Zgorzelec - Wydział Promocji i Informacji
Miasto Frydlant - Wydział Kultury
 Liceum im Braci Śniadeckich , Zgorzelec
 Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego, Bolesławiec
 Tygodnik „Kurier Regionalny "

W sprawie ewentualnych pytań jestem do Państwa dyspozycji.

Kierownik Programowy i Koordynator-Sylvia Hennersdorf

Za miesiąc nowa obwodnica

Na przełomie czerwca i lipca łatwiej i szybciej przejedziemy z południa na północ Zgorzelca. Będzie to możliwe za sprawą nowej obwodnicy miasta, która przejmie na siebie cały tranzytowy ruch drogowy od Wrocławia, Bolesławca i Jeleniej Góry do Bogatyni. W ten sposób ulice Andersa i Łużycka zostaną uwolnione od uciążliwych TIR-ów i innych samochodów przemieszczających się po tej trasie. Łatwiejszy będzie też dojazd do siedmiu przejść granicznych znajdujących się w Worku Turoszowskim. To druga pod względem wielkości, po budowie autostrady A 4 Zgorzelec - Krzyżowa inwestycja, mająca na celu poprawę infrastruktury drogowej w naszym regionie. Trasa pobiegnie wschodnim skrajem przedmieścia Ujazd, krzyżując się z lokalnymi drogami wylotowymi w kierunku wsi Sulików i Jerzmanki oraz mało uczęszczaną linią kolejową Zgorzelec - Jelenia Góra. - To będzie koniec pierwszego etapu prac, wartości 21 mln złotych - mówi Marek Brzeziński, inżynier kontraktu odpowiedzialny za ten odcinek. Wydatek pokrył Dolnośląski Urząd Marszałkowski we Wrocławiu. Drugi etap przewiduje wykonanie odcinka długości o długości 300 metrów. Powstanie on na nie wywłaszczonych jeszcze terenach prywatnych. Połączy obecnie budowane fragmenty drogi. W tym przypadku nie jest znana data wykonania, gdyż trwają trudne rozmowy z właścicielem, żądającym za swą własność wysoką cenę. Tymczasowo ruch będzie się tutaj odbywał obok spornego terenu, istniejącymi ulicami.

Efekty trybu przyspieszonego

Z dniem 12 marca 2007 roku weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego wprowadzając nowy, szczególny tryb postępowań przygotowawczych tzw. tryb przyspieszony, który stosowany jest w określonych sprawach lub przeciwko określonym kategoriom oskarżonych (między innymi bójki i pobicia, kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości, posiadanie środków odurzających, wybryki chuligańskie).
Od momentu obowiązywania trybu przyspieszonego Policja zgorzelecka zatrzymała 59 sprawców przestępstw, wobec których zastosowany został ten sposób postępowania.
Najczęstszymi przestępstwami kwalifikującymi się na postępowanie przyspieszone były kierowanie rowerami w stanie nietrzeźwości (20 spraw), kierowanie pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwości (19 postępowań), naruszenie zakazu sądowego (7 spraw), posiadanie narkotyków (3 sprawy), kradzież mienia (1 postępowanie).
W powyższych postępowaniach Sąd Rejonowy w Zgorzelcu orzekał kary pozbawienia wolności, grzywny oraz przepadek mienia i zakazy prowadzenia określonych kategorii pojazdów.
W niektórych przypadkach kierowania w stanie nietrzeźwości zastosowano także środki karne poprzez podanie wyroku do publicznej wiadomości np. zamieszczenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni.

nadkom. Iwona Leszczyńska-Bartkowiak
Oficer prasowy KPP w Zgorzelcu

Spotkanie edukacyjne ""Bezpieczna droga do szkoły""

11 grudnia 2006 roku w sali widowiskowej Bogatyńskiego Ośrodka Kultury odbyły się zorganizowane przez bogatyńską Policję oraz urząd Miasta i Gminy w Bogatyni zajęcia edukacyjne w ramach „Bezpiecznej drogi do szkoły”. Wzięło w nich udział 255 dzieci z klas pierwszych wszystkich szkół podstawowych z miasta i gminy Bogatynia. Podczas zajęć dzieci oglądnęły film o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze oraz znakach drogowych. Następnie przeprowadzony został quiz, w trakcie którego maluchy chwaliły się zdobyta wiedzą. Każdej klasie wręczone zostały upominki tj. opaski odblaskowe. Przedstawiciele poszczególnych szkół odebrali z rąk insp. Marka Kazimierczaka Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu, Jerzego Stachyry i Dominika Matelskiego Vice Burmistrzów Miasta i Gminy Bogatynia przygotowane prezenty. Wielką niespodzianką dla dzieci był udział w imprezie przyjaciela wszystkich dzieci, najbardziej znanego policjanta powiatu Polmisia, z którym wszystkie klasy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Nagrodą dla wszystkich za pilne uczestnictwo w zajęciach był wyświetlony na koniec film "Sezon na misia" To już druga edycja tego typu zajęć. Pierwsza miała miejsce w październiku 2005 roku, w której uczestniczyło 300 pierwszoklasistów.

nadkom. Iwona Leszczyńska-Bartkowiak
Oficer prasowy

Nowy samochód w zgorzeleckiej Policji

Dzisiaj Komenda Powiatowa Policji w Zgorzelcu wzbogaciła się o nowy samochód służbowy marki Volkswagen Passat. Pojazd został przekazany Policji w ramach darowizny przez Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni. Przekazania auta na ręce podinsp. Macieja Bielasa I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu dokonał Pan Andrzej Grzmielewicz Burmistrz Miasta i Gminy w Bogatyni.
Samochód użytkowany był dotąd przez Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni. Jest to samochód w bardzo dobrym stanie technicznym, wyprodukowany w 2001 roku, posiada silnik o pojemności 1800.
Otrzymany pojazd wykorzystywany będzie przez wszystkie piony Policji zgorzeleckiej do realizacji swoich zadań.
Obecnie samochód zostanie odstawiony do Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu celem zaewidencjonowania i nadania nowych numerów rejestracyjnych.

nadkom. Iwona Leszczyńska-Bartkowiak
Oficer prasowy KPP w Zgorzelcu

Zjazd Strażaków z powiatu zgorzeleckiego

8 grudnia 2006 r. w Urzędzie Gminy Zgorzelec odbył się III Zjazd Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu zgorzeleckiego. Na następną 5-letnią kadencję Zjazd wybrał Kazimierza Słabickiego na funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego oraz dwóch wiceprezesów - Zbigniewa Foltyna i Dariusza Pobiedzińskiego. Ponadto dokonano wyboru delegatów na zjazd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP. Zostali nimi: Zbigniew Foltyn, Stanisław Mikołajczyk i Kazimierz Słabicki. Oddział Powiatowy Związku OSP RP liczy 29 Ochotniczych Straży Pożarnych. Skupia w swych szeregach 547 druhów strażaków i 148 członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W Zjeździe uczestniczyli m. in. Jan Padewski -Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Andrzej Łabentowicz
- Dyrektor Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Kazimierz Janik - Wójt Gminy Zgorzelec, Tadeusz Łowicki Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk, delegaci na zjazd oraz prezesi Oddziałów Miejsko-Gminnych: Krzysztof Wietrzykowski z Bogatyni, Robert Łężny z Zawidowa, Zbigniew Foltyn z Sulikowa, Franciszek Bołoz z Pieńska, Stanisław Mikołajczyk z Węglińca i Kazimierz Słabicki ze Zgorzelca.

Wójt Gminy Zgorzelec Kazimierz Janik składa gratulacje nowo wybranemu Prezesowi Oddziału Powiatowego Kazimierzowi Słabickiemu

Mirosław Kłys / Urząd Gminy Zgorzelec

Konkurs Plastyczny Miejsko-Gminny Klub HDK PCK w Bogatyni

„Krew Ratuje Życie”

02.03.2009r w Szkole Podstawowej Nr 5 w Zgorzelcu rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt.: „KREW RATUJE ŻYCIE”. Organizatorem konkursu był Prezes Miejsko-Gminnego Klubu HDK PCK w Bogatyni Pan Daniel Koch. Zarząd Klubu oraz wychowawczyni Pani Ewa Kochanowska wybrali spośród wszystkich prac trzy najładniejsze. I miejsce zdobył Jakub Salamon, II miejsce Aleksandra Oleksyn i Kornelia Łuczak. Wszystkie dzieci otrzymały koszulki, smycze oraz mapy a laureaci plecaki z wyposażeniem. Fundatorem upominków była współpracująca z Klubem Firma WINIARY oraz Urząd Miasta Zgorzelec - Wydział Promocji i Współpracy z Zagranicą. Pani Ewa wraz z uczniami wręczyli dla Pana Daniela podziękowanie za poszerzanie wiedzy na temat PCK oraz promocji zdrowia wśród młodzieży szkolnej.

To nie koniec działań promocyjnych Miejsko-Gminnego Klubu HDK PCK z Bogatyni na rzecz dzieci i młodzieży – Pan Daniel ogłosił kolejny konkurs tym razem „Promocja zdrowego stylu życia”. Koniec ze słodyczami i obżarstwem – czas na sport i zdrowie.

woj. jeleniogórskie

Dziękuję wszystki za opinie. W sobotę mam umówione spotkanie z
przedstawicielem Plusa, to być może pewne sprawy uda mi (nam) się rozwiązać.
Z samą Jelenią Górą może być problem. Wczoraj zrobiłem rekonesans po
mieście, nieprawdopodobnie przydałby się BTS w samym centrum (Ratusz, może
obok?), ponieważ teoretycznie sygnał jest max, a po wejściu do sklepów ginie
albo spda do jednej kreski, bo odległość od stacji przy tym terenie już jest
za duża. Polkomtel twierdzi, że Urząd Miasta nie chce wyrazić zgody na żadną
z proponowanych lokalizacji. Jeśli tak jest, to trzeba mieć nadzieję, że te
głupki z UM również wiedzą, co to jest komórka i z czasem dla nich zasięg
też coś będzie znaczył. Pozdrawiam wszystkich, którzy się wypowiadali.

Wacław
_______________

Członek Klubu Nokia
http://www.klubnokia.ats.pl

Cytat:

wJa rozumiem Roman, że Twoje testy w dyskusyjnych miejscowościach były
wrobione z zestawem samochodowym, bo piszesz "jadąc". Ja mówię o zasięgu
bez
wproblemu i bez zestawu. Testy były robione Nokią 6110 i 5110.

Przeczytaj jeszcze raz, bardzo proszę. Przy okazji opisywania tras w
okolicach
Jeleniej (jakieś 3 tygodnie temu) zaznaczałem, że bez antenki, bo się
konektor
urwał.

[...]

| Bez przesady! Jadąc z Kamiennej do Jeleniej przez Ogorzelec na S6
| miałem sygnał Ery od Ogorzelca, a przy zjeździe na przełęcz Okraj
| 3-4/5 krech.
| wSieniawka, Zawidów.
| W Zawidowie jest sygnał Ery z Bogatyni o ile mnie skleroza nie myli...
| Naprawdę nie wiem, czym testowałeś zasięg, ale nawet mój S6 bez
zewnętrznej

^^^^^^^^^^^^^^^
| antenki spisuje się w okolicach Jeleniej bardzo dobrze.

--EU11 i ST44, czyli polowanie w weekend

Cytat:| No oczywiscie. Przypomnia mi sie Porter (ktos tu mowil ostatnio o
lekcjach
| ekonomii - ciekawe czy zna tego Pana) i jego teoria na temat skupisk
| (clusters). Dotyczy to przemyslu ale i ministerstw. Po prostu z faktu ze
cos
| jest "na kupie" wynikaja konkretne korzysci. W przypadku administracji
moga
| byc np. finansowe, bo nie trzeba ciagle jezdzic pomiedzy miastami,
telefony
| ida tylko po kosztach lokalnych etc. etc.

Bardzo ladny przyklad. Tyle, ze policzyles koszty urzedasow.
Policz koszty ludzi, ktorzy musza w interesach do tych urzedow dojechac.
Policz koszty niewiedzy urzedasow oddalonych od miejsc, gdzie znajduja
sie obiekty ktorymi zarzadzaja.
I teraz policz co sie bardziej oplaca.Rzeczywiscie. Tylko ciekaw jestem ile jest ministerstw ktore rzeczywiscie
maja swoj "obszar zainteresowan" skoncentrowany w jakims konkretnym miejscu
tak, zeby wszyscy musieli do nich dojezdzac a Warszawka sobie kierowala.
Ministerstwo Gornictwa i Hutnictwa (jezeli takie kiedys bylo) EWENTUALNIE
mogloby sie znajdowac na Slasku (ewentualnie, bo przeciez jest jeszcze np.
Bogatynia, Belchatow, Konin etc.)...

Powtarzam jeszcze raz, zycie (czyt. pieniadze) wymusi zmiany - takie np.
Delphi wynioslo sie do Krakowa wlasnie z Warszawy...

Cytat:| Jakos ciagle nie doczekalem sie podania przykladow zdecentralizowanych
| minsterstw w innych krajach... Najdalej idacy przyklad to Holandia z
Haga i
| Amsterdamem... Moze wiec rzeczywiscie to sie nie oplaca ?
Urzedfasom sie nie oplaca - dlatego jest to rzadka sprawa.Zgoda, tylko w innym sensie niz sugerujesz. Po prostu koszty funkcjonowania
rozproszonych struktur administracji bylyby wyzsze niz scentralizowanych.

Cytat:

| Senat tez mozemy ?? ;-)))
Tez. No chyba, ze komus niezle zaplacicie :-)A mozemy gdzies kolo Wawelu ??? ;-)) Ja to bym Wam nawet nowa siedzibe
sfinansowal...

Pozdrawiam
Maciek

bez komentarza ?

Cytat:Pan Woroniak chyba sobie zakpił z mieszkańców swojego miasta

Powiat zgorzelecki, to nie tylko Zgorzelec, ale i także m.in gmina wiejska Zgorzelec, gmina Bogatynia itd. Starostwo to nie drugi Urząd Miasta drodzy zgorzeleczanie.

Europejska Stolica Kultury 2010 - za i przeciw

jeszcze jeden list otrzymany od czytelnika (Zb.Drwiega)

Cytat:Witaj biuro!

http://www.zgorzelec.info/ Iluzja i mydlenie oczu... czyli weźmiemy się i zrobicie

Tytuł komentarza dobry. Ale kogo tyczy?
Polaków?
Niemców? Mieszkańców Zgorzelca?
Zgorzeleckiej władzy?

Na tym zgorzeleckim "zad...." nic dobrego nie urośnie przy tej żałosnej władzy..
Gęby przy korytach się zmieniają (w miarę upływania kolejnych kadencji) a problemy- jak były nie rozwiązane, tak nie rozwiązane zostają. W artykule słychać jakieś żale na Niemców. Że podobno nie informuja. TO JEST ROLA JAKIEGOŚ ŁĄCZNIKA!!!!! pomiędzy Władzą w Gorlitz, a władzami Zgorzelca!

Skoro inicjatywa EuropaMiasta jest inicjatywą WSPÓŁNĄ obu miast, DLACZEGO Zgorzelec liczy, że ktoś mu wszystko poda na tacy?! Jest Biuro łącznikowe.Co robi? DLACZEGO na czas nikt nie przetłumaczy wszystkich pomysłów i inicjatyw realizowanych przez włądze Gorlitz? Jakieś zale, że rzecznik niemieckiego Urzedu Miasta Gorlitz nie dopilnował tłumaczenia? SAMEMU DOPILNOWAĆ!

Liczebność Gorlitz TERAZ jest tylko niewiele większa niż Zgorzelca!

DLACZEGO w Zgorzelcu nie ma porównywalnej liczby imprez?!!!
Dopiero ostatnio poprawia się informowanie polskiego społeczeństwa, co się dzieje w Gorlitz.

Ta informacja musi być MAKSYMALNIE wzmocniona i skuteczna!
Na każdym kroku musi mieszkańca Zgorzelca epatować(ZACZEPIAĆ wprost) jakiś plakat,afisz, gazeta, ogłoszenie o wszelkich imprezach w Gorlitz.

W Bogatyni zdobyli (władza) pieniądze z UE na doszkalanie dorosłych.
Komputerowe- i języków.
Co w Zgorzelcu?
Ano - nic.

Żałosna jest ta władza zgorzelecka!!!
Inicjatywa EuropaMiasta trwa już cztery lata. Co zrobiły władze Zgorzelca, by treścią wypełnić ten tytuł?!

Ci ludzie z władz Zgorzelca, skoro sami nie są na tyle kreatywni, by wymyślać nowe inicjatywy i działać, niech przynajmniej pojadą w Polskę, i KUPIĄ ludzi ,co mają pomysły!

Patrzę na Mrągowo. Małe miasteczko. A jaki imponujący mają program imprez! Ile wielkich przedsięwzięć!
Co w Zgorzelcu?
Sen, i marazm!

Patrzę na Sanok. Miasta porównywalne do Zgorzelca.
Pełne werwy i inicjatyw.
Patrzę na Bolesławiec.
To samo.
A co w Zgorzelcu?

W Zgorzelcu widać mysio/szczurzo-lisia mordkę pewnego pana A. Co lubi przed kamerami się sadzić, jeździć do Brukseli, po pijaku łazić po amfiteatrze(np. w czasie Festiwalu greckiej piosenki).

No i inni panowie..... wojskowi.
Biegający po pensje do kasy.
bez inijatywy i pomysłów.
Żałośnie płynie czas w Zgorzelcu.....

Kto zgasi światło ? - artykuł na zinfo

Dokładnie!!! Widać ktoś żyje jeszcze rokiem 2006 Ten ktoś zapomniał, że w 2007 próbowano doprowadzić do połączenia 2 szkół ponadgimnazialnych. Jedna z propozycji zakładała, że w budynku po jednej ze szkół stworzy się "punktu zaczepienia dla studentów"
Cytat:Dlatego dobrym pomysłem jest stworzenie solidnego oddziału jakiejś uczelni wyższej z innego miasta.Kolegium Karkonoskie, albo Uniwersytet Zielonogórski, który nie ma jeszcze filii może się okazać dobrym rozwiązaniem


Sugerujesz, że to burmistrz ma stowrzyć dany oddział? To tak jakby ktoś stworzył odział zgorzelec.info w Bogatyni i prosił aby Alex go przejął;)
Cytat:Burmistrz z Radą Miasta powinni bezwzględnie znaleźć pieniądze na dofinansowanie takich pomysłów

Czyich pomysłów, Twoich czy rektora danej uczelni? Nie znalazłem nigdzie pomysłów rektorów a Twoje pomysły są może fajnie brzmiące ale nieco górnolotne i oderwane od rzeczywistości Widać rektorzy twardziej stoją na ziemi i nie bawią się w populizm (zbliżają się jakieś wybory, czy co? ) Owszem burmistrz powinien wspierać dążenia do stworzenia fili uczelni wyższej ale sam ją stwarzać...
Cytat:FIRMY: Zorganizować spotkanie, lub rozesłać do wszystkich firm w Zgorzelcu pytanie: Co jako Burmistrz mogę dla Was zrobić, aby Wam pomóc ?

Wyobraziłem sobie tych bezradnych przedsiębiorców, którzy tylko czekają na takie pytanie... Poprzedni burmistrz zrobił "Zintegrowany plan rewitalizacji miasta Zgorzelec", który był niczym innym jak zbieraniem życzeń organizacji pozarządowych. Jak zbierzemy to co zebrał pan Fiedorowicz i co wg autora powinien zrobić R.Gronicz to naszym oczom ukaże się piękna wizja idealnego miasta "szklanych domów" Pytanie po co to komu?
Twój prosty pomysł na "lepiej" to część dokumantu "Wspólna strategia rozwoju Europa - Miasto Zgorzelec/Goerlitz", ktoś przed Tobą zastanowił się nad tym, w którym kierunku powinien iść rozwój miasta (pytanie w który pójdzie)
Cytat:Nasze miasto nie posiada jakiejkolwiek publicznie przedstawionej koncepcji sensownego rozwoju, dlatego powyższe pomysły mogą posłużyć jako pierwowzór

Za te słowa powinieneś przeprosić Urząd Miasta gdyż to Urząd zlecił opracowanie dokumentu o którym wspomniałem. Przepraszam, nie mogłeś go czytać bo żyjesz jeszcze rokiem 2006 a ten dokument powstał 19 maja 2006...dla Ciebie to przyszłość

newsy 2007

Bogatynia Hydrozagadka

Kto administruje poszczególnymi rzekami i potokami? Które cieki wodne są sklasyfikowane jako istotne, a które jako nieistotne? Kto zapłaci za odbudowę koryta Miedzianki? Między innymi na te pytania szukano odpowiedzi podczas spotkania, które odbyło się w bogatyńskim magistracie. W spotkaniu prowadzonym przez zastępcę burmistrza do spraw polityki regionalnej Jerzego Stachyrę wzięli udział pracownicy wydziałów inwestycji i spraw obywatelskich, kierownik lwóweckiego oddziału Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu oraz przedstawiciel Elektrowni Turów. Rozmowy dotyczyły formalno-prawnych regulacji odnośnie poszczególnych cieków wodnych zlokalizowanych na terenie gminy Bogatynia.

Okleśna (Wigancice Żytawskie), Czerwienica (Bogatynia), Krzywa Struga (Działoszyn), Ochota (Zatonie), Ziębiówka (Działoszyn) i Miedzianka. Są one podzielnie administrowane przez Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Każdy z nich ma status cieku nieistotnego dla rolnictwa.

Strategiczna dla miasta, mierząca 10,8 km długości Miedzianka, dzięki uchwale intencyjnej bogatyńskiego samorządu, niebawem doczeka się kapitalnego remontu. Radni zadecydowali bowiem o sfinansowaniu projektu budowlano-wykonawczego, który pozwoli włączyć Urzędowi Marszałkowskiemu modernizację naszej rzeki do Regionalnego Programu Operacyjnego. Dobrą wiadomością było także uprzątnięcie koryta cieku Ochota, który 10 sierpnia wylał wskutek gwałtownych opadów deszczu: trzygodzinne opady były wówczas wyższe od średniej statystycznej za okres ostatnich 100 lat!

Administratorzy zadeklarowali, że przedstawią gminie mapową inwentaryzację cieków oraz dokonają uporządkowania własności podwodnych gruntów.

regional.pl

[Dolny Śląsk] Inwestycyjny BOOM 2007...

W gminie Bogatynia ma powstać farma wiatrowa

Inwestorzy z Bełchatowa chcą wyłożyć 80 milionów euro na budowę siłowni napędzanych wiatrem

Siłownie wiatrowe to widok dobrze znany bogatynianom. Wiatraki od kilku lat stoją na otaczających gminę wzgórzach, tak po stronie niemieckiej, jak i czeskiej. Jedynie po polskiej stronie nikt do tej pory nie zainwestował w energię wiatrową. Sześć lat temu zamierzała to zrobić spółka Energia Invest z siedzibą w Legnicy. Jej zarząd chciał, aby wiatraki stanęły na zboczach turoszowskiej hałdy. Plany spaliły jednak na panewce. Tym razem ma być inaczej.
Farma wiatrowa, która ma powstać na terenie gminy, będzie miała moc 50 megawatów, tj. 25 wiatraków o mocy dwóch megawatów każdy. Koszt budowy wyniesie ok. 80 milionów euro. Chce się jej podjąć firma Termall Sp. z o.o. Rozruch Moc Ekologia z Bełchatowa.
– Przeprowadziliśmy wstępne analizy wietrzności i topografii terenu. Badany teren został przez naszych specjalistów zakwalifikowany jako korzystny dla tego typu przedsięwzięcia – mówi Piotr Kiełbik, dyrektor ds. energetyki odnawialnej w Termallu.
– Na bazie zgromadzonych materiałów opracowany został wstępny projekt budowy farmy wiatrowej w Bogatyni – dodaje Piotr Kiełbik.
Mapy z prawdopodobną lokalizacją przyszłych wiatraków trafiły już do Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni. Jak mówi Daniel Fryc, sekretarz gminy Bogatynia, siłownie staną głównie w północnej części gminy, w rejonie Działoszyna, Krzewiny, Posady, Lutogniewic i Wyszkowa. Jego zdaniem inwestycja firmy Termall przyniesie gminie i jej mieszkańcom wymierne korzyści.
– Właściciele gruntów, na których staną wiatraki, uzyskają wpływy z wieloletniej dzierżawy gruntów, a samorząd dochody z tytułu podatku od nieruchomości, a także z udziału w podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ siedziba spółki zarządzającej bogatyńską farmą wiatrową ma się znajdować na terenie naszej gminy – twierdzi Daniel Fryc.
Nie wszyscy bogatyńscy samorządowcy są jednak zachwyceni perspektywami uruchomienia w gminie farmy wiatrowej. Należy do nich radny Patryk Stefaniak, szef komisji ds. rozwoju gospodarczego gminy, techniki, rolnictwa i ochrony środowiska.
– Wiem, że budowa wiatraków na przygranicznych terenach w Niemczech budziła protesty ekologów oraz mieszkańców. Wbrew pozorom nie pozostają one bez wpływu na środowisko. Przede wszystkim emitują hałas, który może być dokuczliwy dla ludzi. Obecność wiatraków negatywnie wpływa też na populację ptaków. A do tego jeszcze szpecą krajobraz – twierdzi Patryk Stefaniak. •

Paweł Kamiński - POLSKA Gazeta Wrocławska

http://jeleniagora.naszemiasto.pl/wydar ... 00062.html

P A R A D A

Cytat: Tradycją już się chyba powoli staje że My jako motocykliści w dniu ślubu poszczególnych członków Naszej Braci Motocyklowej organizujemy paradę...

Mam ten zaszczyt poinformować Was że nasz Szanowny Kolega S U C H A R (tak tak-to ten gość który na rozpoczęciu ubiegłego sezonu w Lubsku trzy razy rozkręcił swoją Aprillię w czasie zlotu i przez pół soboty biegał wężykiem między namiotami i motocyklami trzymając w jednej ręce kubek piwa a w drugiej... gaźnik! ) w dn. 03. III 2007r o godz. 15:00 bierze ślub w Urzedzie Stanu Cywilnego w Bogatyni

W zwiazku z tą uraczystościa chcę abyśmy zorganizowali wspomnianą już wcześniej paradę motocyklową ulicami miasta

Informację podaję z miesięcznym wyprzedzeniem tak aby nikt nie był zaskoczony tym faktem w ostatniej chwili Szczegóły odnośnie trasy przejazdu spod Urzędu Miasta do szkoły nr 3 ustalimy w późniejszym czasie
Ponieważ poza Majkim i mną samym (przepraszam jeśli o kimś zapomniałem) nie zauważyłem by na forum byli zarejestrowani pozostali przedstawiciele "plastików" poinformuję ich inna drogą...
Od razu informuję że jako usprawiedliwienie nieobecności nie będą honorowane nawet zwolnienia lekarskie

To jak Panowie/Panie?! Damy radę?!


Tu chciałbym podziękowac koledze JARSONOWI ,który rzucił temat ale z przyczyn wiadomych niestety nie dał rady. Dziękujemy Ci.

Jesli chodzi o fotki i film gdy tylko bedę miał w rękach dostana wszyscy którzy tylko wyrażą chęć posiadania

Dziękuję za pierwsze fotki od ADAMA 66

Kontrowersyjna podwyżka cen wody

MPWiK (i inne spółki gminne w Zgorzelcu, Bogatyni itp.) od lat przejada swój ogon, co w żargonie ekonomistów oznacza przejadanie amortyzacji, która jest składnikiem kosztów ceny wody i odprowadzania ścieków, a nie jest wydatkiem zakładu ponoszonym w danym okresie rozliczeniowym.
Płynność finansowa - cash flow I to zysk i amortyzacja. W spółce, jeżeli nie ma zysku, to płynność finansowa może być dzięki wliczonej do ceny wody i ścieków amortyzacji majątku spółki.
Spróbuj bez zysku mieć płynność w zakładzie budżetowym, gdzie nie wlicza się amortyzacji do ceny i cena wody i ścieków jest niższa o koszt amortyzacji (mniej też płacą mieszkańcy). Jeżeli część biednych odbiorców wody nie zapłaci lub taryfa ceny wody i ścieków jest ustalona POlitycznie, a gmina nie da do wody i ścieków dotacji przedmiotowej, będziesz miał ogromne kłopoty finansowe w zakładzie. W wielu samorządach, gminy dbają o swoich mieszkańców i dają dotacje przedmiotowe dla zakładów na pokrycie strat (różnicy kosztów wynikających z ceny i rzeczywistych kosztów świadczenia usługi dostarczania wody i odbioru ścieków, a także do odbioru i wywozu śmieci itp.).
Miasto Zgorzelec mogłoby również w trosce o swoich mieszkańców dać dotację przedmiotową do 1 litra wody i ścieków, a także do 1 m3 wywozu śmieci, aby podwyżki cen tych usług nie były uciążliwe dla mieszkańców. Jednak nie widzę woli radnych, ani z prawa, ani z lwa, aby w dobie kryzysu ulżyć wyborcom i jednocześnie nie zajechać spółek. Cena 1 lita wody i ścieków wzrasta w tym roku w sumie o 51 groszy netto, a mogłaby wzrosnąć tylko o 31 groszy przy dotacji sumarycznej 20 groszy do litra wody i ścieków. Zamiast np. zlecania wykonania dokumentacji drogich i utopijnych projektów na które Urząd Miasta wydaje ogromne pieniądze, należałoby zejść na ziemię i być bliżej mieszkańców miasta.
Majątek spółki MPWiK w Zgorzelcu wynosi około 50 mln zł, więc jego roczna amortyzacja to kilka mln zł, która od 10 lat jest, rok w rok, wliczona do każdego litra ceny wody i ścieków. Ile z tego wydano w tych latach na inwestycje, a ile przejedzono? Większość wykonanych przez miasto i MPWiK inwestycji byłą sfinansowana lub dofinansowana ze źródeł zewnętrznych, czyli z naszych podatków (bezpośrednich lub pośrednich), a nie z amortyzacji i zysku tej firmy. I to tyle w skrócie nt. mydlenia oczu mieszkańcom Zgorzelca inwestycjami i płynnością finansową spółki MPWiK w Zgorzelcu.

[ Dodano: Pon Mar 09, 2009 5:33 pm ]

Nowe radiowozy w służbie

Policja powiatu zgorzeleckiego od kilku już lat wspierana jest przez samorządy w zapewnieniu lokalnego bezpieczeństwa i porządku publicznego. Nikogo nie trzeba przekonywać, że osamotniona Policja nie może dbać o bezpieczeństwo w sposób właściwy i zadowalający społeczeństwo. Sojusznikami naszymi w tym zakresie w coraz większym stopniu są samorządy lokalne, czego przykładem była dzisiejsza uroczystość.

Dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Zgorzeleckiego, Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia, Urzędu Miasta Zgorzelec i Urzędu Gminy Zgorzelec możemy dzisiaj cieszyć się nowo zakupionymi pojazdami służbowymi marki Volkswageny T5. Zostały one w 50 procentach sfinansowane przez wyżej wymienione samorządy. Pojazdy te pełnić będą „służbę” na terenie Miasta i Gminy Bogatynia oraz Miasta i Gminy Zgorzelec.

Należy dodać, że w 2005 roku Policja powiatu zgorzeleckiego otrzymała 9 pojazdów służbowych, w tym: 2 Nissany Terrano zakupione ze środków Unii Europejskiej, 3 Ople Astry, 3 Skody Octawie oraz Forda Focusa. Samochody te zakupione zostały ze środków centralnych Policji. Dla porównania w 2003 roku otrzymaliśmy tylko dwa pojazdy w tym: 1 Land Rower z funduszu Unii i 1 VW T4 jako darowiznę z Eltur-Trans w Bogatyni, natomiast w 2004 roku pozyskaliśmy 3 pojazdy, w tym Peugeota, który stanowi darowiznę Urzędu Gminy w Zgorzelcu oraz Opla Astrę i Opla Corsę.

Od stycznia 2005 roku do chwili obecnej aż o 11 nowych pojazdów służbowych wzbogacił się posiadany przez nas tabor samochodowy. Jak było to bardzo konieczne obrazuje ilość wycofanych w 2005 roku samochodów służbowych. Było ich aż 7, w tym 4 radiowozy oznakowane i 3 nie oznakowane. Planowane do wycofania z eksploatacji w 2006 roku są jeszcze 3 pojazdy.

Wartość przekazanych samochodów 850 600 złotych.

Oficer prasowy
nadkom. Iwona Leszczyńska-Bartkowiak

Towarzysko przez przeszkody

Konie to pasja wielu ludzi. Grupa entuzjastów sportów hippicznych pod patronatem Starosty Piotra Woroniaka oraz Wójta Gminy Zgorzelec Kazimierza Janika zorganizowała, już po raz drugi, Towarzyskie Zawody w Skokach przez Przeszkody o Puchar Starosty Zgorzeleckiego i Wójta Gminy Zgorzelec. Konkurs odbył się w Łagowie. Na start stawili się zawodnicy z powiatu zgorzeleckiego, okolic Lubania, Bolesławca i Zielonej Góry. Łącznie wzięło udział w zawodach ok 50 koni. Gospodarze imprezy zapewnili wspaniałą atmosferę. Konkurs skoków odbywał się w czterech podstawowych kategoriach. Puchar Wójta Gminy Zgorzelec w skokach przez bariery na koniu Erynia zdobyła Maria Filipska. Zwycięzcą w rywalizacji o puchar Starosty Zgorzeleckiego Piotra Woroniaka w „klasie P – o wzrastającym stopniu trudności” okazał się Sławomir Andruchów na koniu Dewiacja. Wiesław Nowak na koniu Algier wygrał w „klasie L - z rozgrywką” zdobywając tym samym puchar Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia. W „klasie LL - dokładności” o puchar Sekretarza Powiatu, najlepsza była Ewelina Ostrowska na wierzchowcu imieniem Choja. Natomiast pucharem radnego powiatu zgorzeleckiego i jednocześnie organizatora zawodów Mariana Matyjasika nagrodzony został najstarszy zawodnik – Ryszard Brzeziński na koniu Ghost Buster. Lecz nagrody nie tylko przypadły ludziom. Dla koni organizatorzy przygotowali nagrody w postaci specjalistycznej paszy i różnorodnych „końskich” akcesoriów.
Nagrody ufundowali: Starosta Zgorzelecki, Wójt Gminy Zgorzelec, Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia, Dyrekcja Carrefoura i Firma Konfekcyjna „Monaga”. Organizatorzy pragną w szczególny sposób podziękować Państwu Adamskim i Państwu Łupkowskim za bezpośrednią pomoc przy organizacji całej imprezy.
Dla zawodników jak i publiczności zawody były doskonałym sposobem na miłe spędzenie sobotniego popołudnia. Miejmy nadzieję, że za rok będziemy mogli znów podziwiać wspaniałe konie i dosiadających ich jeźdźców na kolejnym towarzyskim konkursie w skokach przez przeszkody. Kto wie, może ten nieoficjalny konkurs wpisany zostanie do kalendarza imprez mistrzowskich?

Mirosław Kłys / Urząd Gminy Zgorzelec

Podsumowanie finału WOŚP

9 marca w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury odbyło się podsumowanie 14 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podziękowania dla organizatorów zgorzeleckiego grania w imieniu Burmistrz Mirosława Fiedorowicza wręczył Zastępca Ireneusz Aniszkiewicz. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Komenda Hufca ZHP; Bank Pekao S.A Zgorzelec; dyrektor Real-a Iwona Mroczek; Jerzy Bzowski i Orkiestra Reprezentacyjna BOT KWB “TURÓW” S.A.; Roman Latosiński; Witold Florczak – właściciel Drukarni w Bogatynia; Antoni Małecki; Leszek Borkowski i Henryk Szeremeta - Piekarnia Sławnikowice; dyrektor Zofia Barczyk i Arkadiusz Kawka szef oddziału ratunkowego z SP ZOZ; Andrzej Szymczak; Joanna Galus - Hurtownia „DANPOL; Tomasz Fischer i Krzysztof Szutenbach z Agencji Ochrony „MASADA”.
Marian Smokowski – Komendant Straży Miejskiej; Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu; Komenda Powiatowa Policji w Zgorzelcu; Cezary Kalis; Danuta Jarosz; Tomasz Gardzilewicz; Emilia Hajduczek; Mirosław Matuszewski; Firma „WOJTEX” – Bronisław Wojtków; Aleksander Pitura; Telewizja „TOMKÓW”; Orkiestra BOT Elektrowni Turów; Grupa ORFEUSZ; Zespół KRAMER; Łukasz Bzowski; Grzegorz Żak; Jarosław Reut; Grupa Ratownictwa PCK Zgorzelec; Grupa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej; Pomoc Drogowa „SASIN”; Bar „AL – KA” Alicja Kalata; Dom Pomocy Społecznej „JUTRZENKA”; Szkolne Koło PCK przy Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu; Klub Kibica „TUR”; Zgorzeleckie Przedszkola, Szkoły Podstawowe, Gimnazja i Szkoły Średnie; Gimnazjum w Jerzmankach; Pracownicy Miejskiego Domu Kultury i Młodzieżowa Orkiestra Mandolinistów.

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Zgorzelec
Roman Latosiński

Podsumowanie akcji w Bogatyni

W dniach 11 - 12 marca w bogatyńskim Punkcie Krwiodawstwa odbyła się akcja poboru krwi, która została zorganizowana przez Miejsko-Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża w Bogatyni. Łącznie 78 osób oddało honorowo aż 35 litrów krwi.
62 osoby oddawały krew po raz pierwszy. Byli to uczniowie dwóch szkół tj. Zespołu Szkół Energetycznych i Ekonomicznych (34 osoby) i Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Marii Curie Skłodowskiej (28 osób). Każdy krwiodawca po oddaniu krwi otrzymał od RCKiK 8 czekolad i konserwę (jest to posiłek regeneracyjny za oddaną krew), oraz zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w szkole. Ponieważ pobór krwi odbywał się od godz. 10.00 do 15.00, a kolejka chętnych do oddania krwi była duża, zarząd klubu pozyskał od sponsorów dla krwiodawców 180 pączków oraz 90 puszek napojów. Dzięki temu nikt nie czuł się głodny ani spragniony.
Prezes klubu Daniel Koch wraz z Krzysztofem Kowalczukiem oraz Alicją Wanat, chcąc podziękować młodzieży za piękny dar jakim jest krew, oraz zachęcić do dalszego jej oddawania, wręczali wszystkim biorącym tego dnia udział w akcji drobne upominki. Przekazano smycze, długopisy, kubki, notesy, piłki, skarbonki, breloki i opaski z grupą krwi w liczbie około 400 sztuk. Podarowano także zestawy witamin.
Daniel Koch obiecuje, że jeszcze w tym roku odbędzie się podobna akcja i już teraz zaprasza wszystkich do honorowego oddawania krwi.
Upominki nieodpłatnie przekazali: Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni, Kredyt Bank, Południowo-Zachodnia SKOK, Bank Zachodni WBK, BOT Elektrownia Turów, TU Warta - Dariusz Łaptuch, Opolska SKOK, Hipermarket Real, PCK - Zarząd Rejonowy w Zgorzelcu, Przedsiębiorstwo Usługowe JAREXS, Apteka Serbinów, Apteka Centrum, Apteka Rodzinna, Apteka Markocice, Apteka Familijna, Apteka Impuls, hurtownia napojów DANPOL, cukiernia M. J. Nitarski, cukiernia Stanisław Furtak, piekarnia Jan Szendzielorz.

Masz już upomnienie od Kocura. Jeśli jeszcze raz ten post pojawi się na gdziekolwiek na tym forum, będzie ostrzeżenie.
KK

DZIEŃ DZIECKA W BOGATYNI KLUB HDK PCK KOCH DANIEL

S P R A W O Z DA N I E NR 2/2008

z przeprowadzonych konkursów podczas festynów z okazji Dnia Dziecka współorganizowanych przez Miejsko-Gminny Klub HDP PCK w Bogatyni z Domem Kultury w Zatoniu oraz Karbonalia 2008

Dnia 01.06.2008 r.Miejsko-Gminny Klub HDK PCK w Bogatyni współuczestniczył
w organizacji festynu z okazji Dnia Dziecka na Karbonaliach 2008. Przedstawiciele Zarządu Klubu tj. Daniel Koch oraz Krzysztof Kowalczuk wraz z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego w Bogatyni tj. Daniel Szywała oraz Artur Nawrocki a także z dziećmi ze Szkolnego Koła PCK z Opolna Zdroju przeprowadzili liczne konkursy oraz quizy dla dzieci. Każde dziecko otrzymało upominek oraz słodycze i napoje. Upominki oraz słodycze i napoje Klub pozyskał od lokalnych przedsiębiorców oraz firm z zewnątrz między innymi: WINIARY, ROSSMANN, ESKK, PZ SKOK, ŚWIAT KSIĄŻKI. Dzięki staraniom Klub otrzymał na czas festynu namiot, w którym przeprowadzano konkursy a przede wszystkim promowano KLUB, PCK, RCKiK w Wałbrzychu oraz Szkolne Koło PCK w Opolnie Zdroju. Dzieci rozdawały uczestnikom Karbonaliów 2008 gadżety, ulotki, informatory gdzie i kiedy można oddać krew. Zainteresowanie ze strony mieszkańców Gminy Bogatynia było bardzo duże, zobaczymy w przyszłości jak przełoży się to na zbiórkę krwi. Każdy uczestnik miał koszulkę z Logo PCK oraz identyfikator przez co Nasza grupa wyróżniała się z tłumu oraz zwracaliśmy na siebie uwagę.
Dnia 07.06.2008 w Zatoniu również odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka. Klub HDK PCK także przygotował krzyżówki, quizy i zagadki o tematyce PCK. Dzieci chętnie brały udział za co otrzymywały nagrody. Dyrekcja BOK oraz Rada Osiedlowa była zadowolona z współuczestnictwa naszego Klubu w festynie.
Podczas dwóch festynów tj. Karbonalia 2008 oraz Festyn w Zatoniu-Bogatynia3 przekazano dla dzieci i młodzieży około 600 różnych upominków (kubki, piłki, plecaki, smycze, długopisy, farby, aparaty fotograficzne, gry, flamastry, kredki, odblaski, balony, skarbonki świnki, parasole, piłki plażowe, radyjka, książki, koszulki) a także 10 kg słodyczy od lokalnych przedsiębiorców i BMiG Bogatynia jak również 50 czekolad, które Klub otrzymał od RCKiK w Wałbrzychu.

Upominki nieodpłatnie przekazali: SERWIS WINIARY, ROSSMANN, ESKK, Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni, Południowo-Zachodnia SKOK, Bank Zachodni WBK, Opolska SKOK, Hipermarket Real , KREWNIACY, PCK - Zarząd Rejonowy w Zgorzelcu, PCK-Zarząd Okręgowy we Wrocławiu, Tesco.
Łączna wartość przekazanych upominków i słodyczy to około 3700zł.

PREZES
Miejsko-Gminnego Klubu
HDK PCK w Bogatyni
Daniel Koch

SLD pomaga mieszkańcom

Program Pomocy Mieszkańcom

Sojusz Lewicy Demokratycznej we Lwówku Śląskim od 3listopada rozpoczyna akcję pod nazwą „ Program pomocy Mieszkańcom” , która od kilku miesięcy z powodzeniem realizowana jest na terenie Dolnego Śląska.
W ramach działalności programu realizowane będą bezpłatne porady prawne, dyżury i spotkania z samorządowcami, pomoc w pisaniu pism i podań do urzędów administracji samorządowej, porady obywatelskie jak również przy ścisłej współpracy z biurem Eurodeputowanej Lidii Geringer de Oedenberg , mieszczącym się we Wrocławiu w siedzibie Rady Dolnośląskiej SLD , będzie udzielana pomoc z zakresu wiedzy o Unii Europejskiej i funkcjonowania w euroregionie.
Lwówecke biuro Sojuszu Lewicy Demokratycznej mieści się na ul. Wojska Polskiego 25D ( wejście od parkingu Urzędu Miasta ).
Zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr tel. 606 908 229
Dyżury będą pełnione w poniedziałki w godzinach od 11.00 do 13.00 oraz czwartki od 16.30 do 18.00.

Sojusz Lewicy Demokratycznej rozpoczyna akcję promującą świadome wspieranie transplantacji organów.

W czwartek 26 czerwca
odbyła się we Wrocławiu zorganizowana przez Sekretarza RD SLD Radosława Mołonia konferencja prasowa dotycząca akcji SLD „Karta Życia – Uratuj życie innym”, z udziałem prof. dr hab. n. med. Piotra Szybera Kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz Przewodniczącej RW FMS na Dolnym Śląsku Joanny Wróbel.
Zdaniem Radosława Mołonia akcja propagowania dawstwa organów ma społeczną akceptację i stanowi ważny aspekt życia Polaków.

W opinii prof. Szybera nie ma większego poświęcenia dla innego człowieka niż dar życia. Jeden dawca to ratunek dla sześciu istnień ludzkich. Ważne jest przełamywanie stereotypów funkcjonujących w opinii społecznej, które wypaczają obraz transplantologii, jako metody terapeutycznej współczesnej medycyny.

Posiadanie „Kart Życia” ułatwia lekarzom pobranie organów od osoby, która w jednoznaczny sposób wyraziła wolę pomocy innym po swojej śmierci.
Takie akcje zostały już przeprowadzone w Bogatyni, Lubinie, Głogowie, Legnicy, Zgorzelcu i Jeleniej Górze.
W Lwówku Śląskim również prowadzimy tę akcję od września.Karty Życia można pobrać w siedzibie lwóweckiego SLD przy ul.Al.Wojska Polskiego 25D.

http://www.sldlwowekslaski.za.pl/

do odważnych-w cywilu jest robota.

Dobrze się dzieje. Niech myśliciele myślą dalej. Mam nadzieję, że tak będzie w całym kraju. Krok po kroczku od zachodu po wschód, od pólnocy po południe.

Cytat:Źródło informacji: INTERIA.PL

Lekarze zarabiają nawet 12 tys. (szkoda tylko, że nie w całym kraju - GAD)

Specjaliści mogą liczyć na wysokie zarobki/fot. P. Gajek
Specjaliści mogą liczyć na wysokie zarobki/fot. P. Gajek /Agencja SE/East News

7 minut temu

W Bogatyni, koło granicy z Niemcami lekarze zarabiają nawet 12 tysięcy. W mieście brakuje specjalistów, dlatego dyrektor szpitala tak dobrze płaci.

Elżbieta Zakrzewska, szefowa szpitala w Bogatyni, wylicza: - Od ręki mogłabym zatrudnić sześciu specjalistów. Brakuje anestezjologów, neonatologów, balneoklimatologów i lekarzy medycyny fizykalnej - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Bliskość granicy z Niemcami sprawia, że wielu lekarzy pracuje po drugiej stronie Nysy. W Niemczech płace są wyższe, specjaliści zarabiają tam po 3 tys. euro. Dlatego lekarze stawiają twarde warunki.
czytaj dalej

Dyrektor Elżbieta Zakrzewska ma świadomość, ile lekarze mogą zarobić w Niemczech, i dlatego godzi się na wyższe stawki niż te oferowane przez szpitale w głębi kraju: - Ale nie toleruję żadnych boków, czyli pracy w innych miejscach - mówi w rozmowie z "GW".

Najlepsi w jej szpitalu potrafią zarobić 12 tys. zł. Za dyżur świąteczny anestezjolog dostaje nawet 900 zł. We Wrocławiu dwa razy mniej. Tak jak w Bogatyni jest też w wielu innych małych miejscowościach wzdłuż granicy z Niemcami, gdzie też brakuje lekarzy.

- Zdobywam pieniądze z programów profilaktycznych Ministerstwa Zdrowia, urzędu marszałkowskiego czy gminnego. Np. moje higienistki pracują we wszystkich szkołach i przedszkolach gminy. Finansują to NFZ i gmina. Pieniądze trafiają do mnie, opłacam higienistkom pensje i jeszcze zostaje. Robimy też badania pracownicze m.in. w kopalni Turów - dodaje w rozmowie z "GW".

Źródło informacji: INTERIA.PL

Konkurencja dla PKP - Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie - szansa dla powiatu lubańskiego

Już niedługo Lubań może znowu stać się ważnym węzłem kolejowym na Dolnym Śląsku. Jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie, to ze stacji Lubań Śląski pojedziemy nie tylko z narodowym przewoźnikiem czyli PKP, ale także pociągami nowej spółki kolejowej.
Koleje Dolnośląskie S.A. to samorządowa kolej powołana przez Sejmik Wojewódzki 28 grudnia 2007. Spółka właśnie rozpoczęła swoją działalność, od maja trwa rekrutacja na stanowiska maszynistów, kierowników pociągów, konduktorów i specjalistów d/s taboru. Centrala KD znalazła swoją siedzibę w Legnicy. Regularne przewozy osobowe ruszą pod koniec br., kiedy PKP wprowadzi nowy rozkład jazdy. Mimo że Koleje Dolnośląskie są spółką niezależną od PKP, to jej pociągi będą kursowały częściowo po szlakach tego przewoźnika, dlatego niezbędna jest kompatybilność KD i PKP, przynajmniej w kwestii rozkładu jazdy. Linie KD będą na początku obsługiwane przez 10 nowoczesnych pojazdów, a z biegiem czasu baza taborowa będzie sukcesywnie wzbogacana o kolejne.
Najpierw Lubin, później Lubań
Już w grudniu pociągi pojadą z Lubina do Polanicy przez Legnicę, Świdnicę i Kłodzko, a także z Wałbrzycha do Stronia oraz ze Świdnicy przez Kobierzyce do Wrocławia i Trzebnicy. Wymienione szlaki są w tej chwili remontowane, ponieważ w 90 proc. zostały przejęte przez gminy i Urząd Marszałkowski wraz z całą infrastrukturą. Kiedyś koleje państwowe chciały likwidacji tych linii, podobnie jak tras z Lubania do Leśnej czy do Świeradowa. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, kolejnymi uruchomionymi liniami mogą być Görlitz/Zgorzelec-Lubań– Jelenia Góra i inne w rejonie Karkonoszy, a optymiści mówią nawet o Zawidowie i Bogatyni. Jednak PKP mogą nagle dojść do wniosku, że kursy w południowo–zachodniej części województwa będą opłacalne i bojąc się przyszłej konkurencji zwyczajnie zablokują przekazanie linii dla KD i będą je obsługiwały własnym taborem. Tymczasem przewoźnik narodowy utrzymuje dotychczasowe połączenia między Lubaniem a Jelenią Górą i Węglińcem, i to w większości za pieniądze marszałka. W ubiegłym roku, kiedy subwencja została „przejechana” przez nieekonomiczne i przestarzałe składy, kierownictwo kolei postanowiło zawiesić część pociągów i tym samym umyło ręce od odpowiedzialności za pasażerów którzy dojeżdżali do pracy i szkół.
A może do Leśnej?
Pierwszą linią kolejową którą miały otworzyć PKP po kilkunastu latach degradacji w powiecie lubańskim jest malownicza trasa z Lubania do Leśnej. Miały tu kursować pociągi towarowe z kopalni bazaltu. Niestety przez opieszałość przewoźnika linia ta jest nadal martwa dla ruchu kolejowego, mimo że strony najbardziej zainteresowane, czyli kopalnia INK i burmistrz Leśnej Mirosław Markiewicz zrobili co mogli w tej sprawie.
- Ta linia na pewno zostanie odnowiona i wkrótce otwarta dla ruchu towarowego w celach transportu urobku bazaltowego, znajdzie się też szynobus, który będzie obsługiwał relację Lubań–Leśna - zapewnia starosta lubański Walery Czarnecki.
Tutaj sprawdziłyby się pojazdy Kolei Dolnośląskich.
Kolejami Dolnośląskimi do Świeradowa-Zdroju
Świeradów to chluba powiatu lubańskiego i jedno z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych uzdrowisk w kraju. Niestety bez połączenia kolejowego od 1995 roku. I nic nie wróży rychłej reaktywacji kursów. Już niebawem ruszy kolej gondolowa na Stóg Izerski. Następne ogromne inwestycje to budowa nartostrad i aqua- parku, które są planowane na przyszły rok. W błyskawicznym tempie rozwija się dzielnica Świeradowa – Czerniawa, a nawet pobliska Pobiedna. I cóż z tego. Do Świeradowa prowadzą trzy drogi. Pierwsza od Gryfowa przez Mirsk, wyremontowana do Proszówki, później jest różnie ale i tak lepiej jak na kolejnej drodze z Leśnej przez Świecie. To prawdziwy koszmar, zwłaszcza zimą. Trzecia prowadzi od czeskiego Frydlandu przez Nowe Mesto i jest zdecydowanie najlepsza. Świeradów to już uzdrowisko o charakterze europejskim. Jeżeli kolej nie uruchomi do miasta połączeń, to z tej szansy skorzystają Czesi. Do Nowego Mesta pociągi kursują nieprzerwanie od ponad 100 lat a Niemcy, którzy stanowią 80 proc. obłożenia domów wczasowych w Świeradowie i chętnie podróżują koleją, wybiorą Republikę Czeską.
Niestety na tym rozwiązaniu ucierpią trzy powiaty - zgorzelecki, lubański i lwówecki, ponieważ turyści z Niemiec, Holandii czy Belgii, którzy chętnie odwiedzają Izery tędy właśnie zmierzają do kurortu Świeradów-Zdrój. Tym razem zostawią pieniądze w Libercu i Frydlandzie, a nie jak dotąd w Zgorzelcu, Lubaniu czy Gryfowie. Jeżeli samorządowcom lokalnym z Gryfowa, Mirska i Świeradowa nie uda się pozyskać tej linii, a przypomnijmy, że są takie plany i będzie to najpoważniejsze wyzwanie dla Kolei Dolnośląskich.

http://www.zl.luban24.pl/1,981,1,item.html

Dokąd na turniej w wakacje? - opinie

Panie Krzysztofie,

przesyłam komunikat turnieju w Gorzowie Wlkp.:

AGENCJA 64 PLUS
ul . Ogińskiego 67 / 5
66-400 Gorzów Wlkp. tel/fax 0-95 729-90-79 kom . 0-607 806 152
e-mail: agencja64@szach.pl NIP: 599-118-86-09
www.agencja64.xon.pl

KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY
II LUBUSKIE LATO SZACHOWE
GORZÓW WLKP. 9 – 15.08.2006 r.

I. CEL

• Popularyzacja szachów wśród dzieci, młodzieży i dorosłych
• Promocja miasta Gorzowa Wlkp. i ziemi lubuskiej

II. MIEJSCE I TERMIN

Zawody zostaną rozegrane w Internacie Zespołu Szkół Chemicznych w Gorzowie Wlkp., ul.Czereśniowa 1, w terminie 9 – 15.08.2006 r.
Przyjazd w dniu 9.08.2005r. do godz. 19.00, odprawa techniczna o godz. 20.00.

III. ORGANIZATORZY:

• AGENCJA 64 PLUS
przy współpracy:
• Lubuski Związek Szachowy
• Klub Szachowy „STILON”
• UKS EL-TUR SP 3 Bogatynia

Kierownictwo Mistrzostw:
Aleksander Czerwoński – mistrz międzynarodowy,
tel./fax (095) 7299079 lub tel.0607352484 e-mail: agencja64@szach.pl
Andrzej Modzelan – Przewodniczący Komisji Młodzieżowej Polskiego Związku Szachowego,
tel. (095) 7370003, kom. 0606921188 e-mail: amodz@poczta.onet.pl
Waldemar Gałażewski – Prezes UKS EL - TUR SP 3 Bogatynia
tel. (075) 7783731, kom. 0600952587, e-mail: wgalazewski@wp.pl

IV. SYSTEM ROZGRYWEK:

Zawody zostaną rozegrane w dwóch grupach rankingowych:
• Grupa „A” (open) – od rankingu 1800 – turniej wliczany do rankingu ELO
• Grupa „B” (juniorzy) – do rankingu 1600
Obie grupy grają na dystansie 9 rund. Trzy rundy podwójne i trzy pojedyncze w układzie: 2,1,2,1,2,1 (ostatnia 15.08. o godz. 9.00). Zakończenie turnieju przewidziane jest na godz. 14.00.

Tempo gry: 90 minut / 30 posunięć + po 30 minut na zakończenie partii.

V. FINANSOWANIE

Koszt pobytu z wyżywieniem - 294 zł od osoby (6 dni x 49 zł.)
Zakwaterowanie – pokoje 2-4 osobowe, łazienki na korytarzach.
Wpisowe do turnieju opłacone do 31.07.2006, oraz zawodnicy miejscowi: Grupa „A” – 60 zł., Grupa „B” – 40 zł. (po tym terminie: Grupa „A” – 80 zł., Grupa „B” – 60 zł.)
Wpisowe nie podlega zwrotowi.
W turnieju obowiązują opłaty klasyfikacyjno – rankingowe PZSzach. (15 zł. – zawodnicy z rankingiem FIDE, 5 zł. – pozostali)
Wpłaty na konto: AGENCJA 64 PLUS Bank PKO BP II O/Gorzów Wlkp.
nr 96 10201967 0000 8202 0004 0444 lub gotówką u organizatora.

VI. NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Grupa „A”:

• I miejsce – Puchar + 1000 zł., II miejsce – 600 zł., III miejsce – 400 zł.,
IV miejsce – 300 zł., V miejsce – 200 zł., VI miejsce – 100 zł.,
dla najlepszego juniora – 100 zł.
• Nagrody rzeczowe

Grupa „B”:

• Puchary i nagrody rzeczowe (I miejsce – wartości ok. 300 zł.)

• Wszyscy zawodnicy otrzymają dyplomy uczestnictwa i upominki

Wysokość i ilość nagród finansowych gwarantowana jest w przypadku udziału co najmniej 70 zawodników.

VII. ZGŁOSZENIA

Zgłoszenia do udziału w zawodach należy nadsyłać pisemnie, e-mailem bądź faksem:
e-mail: agencja64@szach.pl
Aleksander Czerwoński
ul. Ogińskiego 67/5
66-400 Gorzów Wlkp.
tel/fax (095) 7299079

Termin zgłoszeń - 31.07.2006 r.

VIII. SPRAWY RÓŻNE

Uczestnicy II Lubuskiego Lata Szachowego – Gorzów Wlkp. 2006, będą mieli możliwość korzystania z boisk sportowych.

IX. PATRONAT HONOROWY:

Urząd Miasta w Gorzowie Wlkp.

PATRONAT MEDIALNY

• Telewizja Regionalna TVP3 Gorzów Wlkp.
• Radio Zachód
• Gazeta Lubuska

Pozdrawiam
Andrzej Modzelan

Czy STATUS QUO dawnego układu został zachowany?

Jestem po lekturze artykułu pt. JESTEM POLITYKIEM... w Gazecie Powiatowej, w której Pan Starosta Woroniak przypominał swoje deklaracje przedwyborcze. Skupię się na dwóch:
- Radosne dzieciństwo i spokojna starość
oraz
- Prawo i Sprawiedliwość (... Pan Starosta zaznaczył, że do tego punktu był zobligowany statutowo...czyżby sam takiej potrzeby nie czuł?)

Nie mam żadnych wątpliwości, że radosne dzieciństwo to synonim prowadzonej przez Starostę polityki PiS na terenie powiatu a spokojna starość to synonim "pierwszego" każdego miesiąca... bo jak to określił jeden z moich znakomitych kolegów, nie wiedzieć czemu zatwardziały PiS- owiec: "ot taka mentalność hipoteczna"

Cieszy mnie, że Pan Starosta zauważył w tym artykule, że PiS jest partią, która zdobyła w wyborach samorządowych taką samą liczbę głosów co Platforma...
WYNIKAŁO BY Z TEGO, ŻE PARTYCYPACJA W LOKALNEJ WŁADZY TEŻ POWINNA BYĆ TAKA SAMA... ale tego to już ja nie zauważyłem...

Pan Starosta stwierdził, że na naszym terenie PiS ma własny program i go realizuje. Dodał do tego stwierdzenie, że podstawy polityki "15" (5 radnych z PiS a raczej z listy PiS..., 5 radnych z Platformy i 5 z Porozumienia Prawicy) są określone na piśmie i stanowią fundament wspólnych rządów w Powiecie.
Na litość Pana Boga... Starosto... nie ma żadnej umowy pomiędzy koalicjantami. Ustne ustalenia przy wódce to nie umowa koalicyjna. Brak v-ce Burmistrza Zgorzelca z PiS to efekt takich właśnie karczmianych ustaleń.
Dzisiaj widać tego efekt: PiS-u, nie ma... nie ma też sympatyków...
Gdyby Pan przychodził na zebrania swojej partii (przypominam gdyby Pan zapomniał: czwartek o godzinie 17 na ul. Warszawskiej) to zobaczył by Pan, że na zebraniach jest teraz maksymalnie od 4 do 6 osób... tych samych osób. Od tej liczby należy jeszcze odliczyć dwóch panów kontrolerów z ramienia PO...
Reszta już opuściła szeregi sfrustrowana, zniesmaczona, oszukana...

Kiedyś Wurszt napisał artykuł pt. Jak PO PiS dmuchało... w tedy śmialiśmy się z nadawcy tego maila i jego adresata... wczoraj (23.04.2007) ADRESAT siedzi na meczu Turowa razem z Nadawcą... koło nich jeździ bliziutko kopalniana Solidarność. Oczywiście jeździ Żukiem...
A potem wszyscy pojechali na pyszną koalicyjkę...

Panie Starosto nie będę się odnosił do kwestii karalności Pana Owsika, Pańskiej wiedzy na ten temat a także czasu jaki jest Panu potrzebny do uzyskanie takiej informacji... ja to sprawdziłem jednym telefonem do Wrocławia... zajęło mi to 14 min i 25 sec. Ja już wiem...

Wiem także, że w każdej koalicji jak w rodzinie czasem zdarzają się problemy.
Na szczęście w odsieczy jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z żoną Panka na czele... a gdyby zabrakło wiedzy jak rodzinie pomóc to wystarczy jeden telefon do Pani Owsik- od niedawna pracownicy Urzędu Miasta w Bogatyni i z Biblioteki Miejskiej świeży pracownik- syn Pana Owsika- dostarczy potrzebnych książek...

Dostęp do informacji to dzisiaj klucz do sukcesu albo... gwarancja świętego spokoju. Ciekawe jak poszedł byłej Pani Naczelnik drugi etap testów do Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA)?
Trzymam kciuki Pani Naczelnik! Z Pani kontaktami i powiązaniami zamknie Pani pół Zgorzelca...
Tylko ci....... to wielka tajemnica!

JA WAS WSZYSTKICH P.......pozdrawiam.

Święto Grzybów 2006

Byłem tam w sobotę i niedziele.
Impreza patrząc całościowo bardzo udana i bardzo fajna.
Własciwie przyrównując ją do Dni Miasta w Zgorzelcu mozna zaryzykowac stwierdzenie,że tam jest dużo lepiej.
Pierwsza sprawa ,nie ma rewii mody typu ,dres plus wytapetowana lalka.Nikt nie szuka dymów,wszyscy sa spokojni i dobrze się bawią.
Dużo ludzi tzw.Babmbrów.Czyli bywalców Woodstoku,ogólnie przyjaźnie nastwaionych.Rysują się kontrasty typu starsza babina w żorrzetach prosto z kościoła, kontra jakiś młodzieniec z dredami ubrany na czarno obok niej,ale nikomu to nie przeszkadza i nikt nie widzi problemów.
Podejście i zachowanie ludzi wszystkich,bardzo dobre.
Nie było totalnie pijanych ludzi, zwłasza łepków po 13 lat.
Przez dwa dni i nie wiedziałem prawie nikogo uwalonego w trupa.
Wiadomo kilkanaście osób w stanie wskazującym,ale pozatym nic.
Przez dwa dni nie wiedziałem tez ani jednego starcia ,bójki czy nawet pyskówki.
Piwa z beczek nie piłem ,bo byłem akurat samochodem.
Ale mało kto je pił czyli jak zwykle ,duża zawartość wody.
Większośc ludzi spożywała browar z ABC .ew innego spozywczego.
Wesołe miasteczko też fajne ale za drogie.Chociaz na brak klientów nie narzekało.
Zastanawiam się tylko dlaczego impreze prowadził Olgierd Ponixnik były albo obecny burmistrz Lubomierza.
Facet jako wodzirej świetny,widziałem go w Lubomierzu i tam i tu prowadzenia bardzo dobre.Moze dlatego władze go tu zaprosiły.
Widać,że na impreze przjerzeżdają ludzie z coraz dalszych okolic.
Rejestracje z Żagania ,Zielonej Góry,Głogowa ,Jeleniej,Bogatyni,Legnicy .
Także z roku na rok coraz lepiej.
I co jawazniejsze ani jednego plakatu z gębą lokalnego aparatczka typu ppłk.Fiedorowicz, czy inny pajac.Zero agitacji politycznej i to niewatpliwie największy plus.
Ani jednego hasła typu:impreze sponsoruje Starostwo czy inny ośroedek władzy.
Stał na remizie plakat z napisem"Urząd mista i Gminy Węgliniec.I nic pozatym.
Nie było straganaów z damską bielizną i innymi pierdołami.
Taki standard ostatnimi czasy akurat tam ominiety.
Były zabawki ,kapelusze,jakieś pamiątki nic pozatym i to wystarczyło.
Oczywiście nie udało się uniknąć małej wpadki,mianowicie nagłośnienie.
Stwierdzam,że albo człowiek ,który ustawiał sprzet nie bardzo wiedział którą gałką pokręcić albo czas zainwestowac w coś nowszego.
Wydaje mi się,ż eten ,który tym steruje w czsie konceru powinien miec stanowisko wśród widowni ,a nie z boku sceny.
Było za dużo basu.Wokal był bardzo słabo słyszalny.
Na poczatku każdej piosenki trudo było zgadnąć jaka to.
Za rok możan zaproponować albo zmianę nagłośnienia albo inna regulacją sprzętu.
Koncert T.LOVE jak równiez Lady Pank,bardzo udany.
Nie można było odnieśc wrażenia,że zespoły przyjechały odwalić swoje i się zwinąć.
Było ciekawie i za rok myślę,że będzie jeszcze lepiej.

Prośba, może nowy burmistrz zasponsoruje budowę Skateparku!!

Cytat:Ludzie!
Czy Wy nie widzicie,ze nic nie bedzie zrobione? Bylismy potrzebni burmistrzowi w czasie wyborow. Wtedy nawet sie tu pojawial, tak jak i obietnice kontaktu z nami itd.Czy Ty aby nie przesadzasz? Skąd informację, że nic nie zostało zrobione, a raczej że nie jest w trakcie robienia. Piszesz tak jakby burmistrz zastał miasto w idealnym stanie, usiadł w fotelu i kompletnie nic nie robił. Nie wpadłeś na to, że burmistrz najzwyczajniej nie ma ochoty, a przede wszystkim czasu, odpisywać na życzeniowe posty, w których krytykuje się jego działania bez sprawdzenia jaki jest obecny stan rzeczy? Zakładm, że godząc się pisanie na forum nie przewidział, że będzie brakowało mu czasu na to by śledzić wszystkie posty. Zrozum wreście, że forum miejscem wypowiadania się dla Ciebie, dla mnie a nie dla urzędników Urzędu Miasta. Jak chcesz sobie porozmawiać z burmistrzem to umów się z nim - w poniedziałki przyjmuje petentów od godziny 13.

Cytat:ZADNA z jego obietnic nie zostala spelniona, nic sie nie dzieje w miescie jesli chodzi o zapowiadane w programie wyborczym dzialania.


Znasz program wyborczy PO?
Jeżeli znasz to powinieneś wiedzieć, że obiecali min. budowę boisk przy szkołach - wczoraj usłyszałem, że będzie budowany kompleks boisk przy gimnazium - czy to nie jest realizacja obietnicy?
Czy pozyskanie 800tyś na kontynuację budowy boisk przy Centrum Sportowym nie jest działaniem zmierzającym do poprawy stanu obiektów sportowych w naszym mieście?

Obiecali również, że zmienić stan naszych parków i terenów zielonych - Urząd Miasta podpisał umowę z Uniwersytetem Przyrodniczym. Zakłada się, że umowa pozwoli na zaprojektowania wg nowej koncepcji architektóry terenów zielonych. Wg. mnie jest to krok w kierunku realizacji obietnicy.
Ochrona zdrowia - obiecano poprawić stan placówek opieki zdrowotnej - trwają rozmowy z bogatyńskim szpitalem mające na celu przeniesienie większości oddziałów z Bogatyni do Zgorzecla co sprawi, że szpital w Zgorzelcu będzie doposażony i pieniądze przeznaczone na utrzymanie nie będą dzielone na dwa szpitale - czy to nie jest kolejne działanie zmierzające do realizacji obietnicy wyborczej?

Cytat:jakies idiotyzmy o internecie - gloszone z uporem maniaka


Gdyby realizacja tego przedsięwzięcia była tak prosta jak podłaczenie Twojego kompa do modemu to już dawno cieszylibyśmy się internetem w całym mieście. Poprzednia władza dużo mówiła o przełomie, o szansie na rozwój... co z tego mamy widzisz sam. Obecny burmistrz postawił na nowoczesność, na coś co w XXI wieku powinno być standartem a nie opcją. Poprzeczka została postawiona wysoko i tylko maniak może twierdzić, że powinna już być zrealizowana.

Podsumowując, pewien forumowicz rozbudził wiele nadzieji w tym temacie obiecując, że zajmię się tą sprawą na sesji Rady Miasta. Przedstawił propozycję burmistrzowi, zaproponował pozyskanie pieniędzy z rezerw budrzetowych - zabrzmiało grubo i konkretnie. Nie udało się, niby z braku woli większości radnych.
Gobo007 takich propozycji w Urzędzie skąłdanych jest wiele - jak chcesz to mogę Ci pokazać swoje związane z drogami i trasami rowerowymi w mieście. Mam propozycje, mam odpowiedzi, rozmawiałem, rozmawiam, spotykam się z róznymi urzędnikami, którzy mogą przyczynić się do tego aby infrastruktura rowerowa zaistniała w naszym mieście. Nie robię jednego "skoku na władzę"i poźniej wyjeżdzam na urlop (z tego co widzę od kwietnia wasz "skateowy rycerz" się urlopuje ) Nie chce pomniejszać zasług tego człowieka dla miasta ale teraz to jest po prostu polityczna gra osoby, która stanęła w szeregach opozycji. Obiecał wam i brak realizacji zwalił na obecnego burmistrza. Chciałbym się mylić i wierzyć, że to nie jest gra polityczna tylko chwilowa niemoc w załatwieniu tego tematu

ZVON - bilet Euro-Nysa PL/DE/CZ

Całodzienny przejazd z biletem EURO-NYSA

Z całodziennym biletem EURO-NYSA można wybrać się z Bolesławca na wycieczkę środkami komunikacji publicznej (autobus, pociąg) i przemieszczać się w regionie przygranicznym Polski, Niemiec i Czech. Dzięki transgranicznej ofercie komunikacji pasażerskiej można zaplanować indywidualne lub zbiorowe wycieczki do najciekawszych miejsc Euroregionu Nysa.

Stało się to możliwe przez wprowadzenie na obszarze działania Celowego Górnołużycko-Dolnośląskiego Związku Przedsiębiorstw Komunikacyjnych (ZVON) wspólnej taryfy. Oznacza to, że na wszystkie środki komunikacji w regionie ZVON oraz w regionach przygranicznych Polski i Czech potrzebny jest jeden bilet EURO-NYSA. Dzięki temu w okresie ważności biletu można przesiadać się dowolną ilość razy, planując całodniową podróż zgodnie ze swoimi potrzebami.

Od początku 2007 r. bilety EURO-NYSA sprzedawane są przez cztery polskie przedsiębiorstwa komunikacyjne. Są to PKP Przewozy Regionalne we Wrocławiu, PPKS Zgorzelec, PKS Bolesławiec i PKS Lubań.

Bilet całodzienny EURO-NYSA przedsiębiorstw komunikacji samochodowej

Bilet całodzienny EURO-NYSA przedsiębiorstw komunikacji samochodowej jest ważny na całym obszarze ZVON oraz w całym Kraju Libereckim (z wyłączeniem komunikacji miejskiej w Libercu i Czeskiej Lipie), nie jest ważny na liniach PKP Przewozy Regionalne, jest ważny do godz. 4:00 dnia następnego - w Kraju Libereckim do godz. 24:00 w dniu ważności, cena biletu całodziennego EURO-NYSA wynosi 20 zł.

Bilet zbiorowy EURO-NYSA jest ważny dla grupy do pięciu osób bez ograniczeń wiekowych, podróżujących wspólnie, jest ważny na całym obszarze ZVON oraz w całym Kraju Libereckim (z wyłączeniem komunikacji miejskiej w Libercu i Czeskiej Lipie), nie jest ważny na liniach PKP Przewozy Regionalne, jest ważny do godz. 04:00 dnia następnego - w Kraju Libereckim do godz. 24:00 w dniu ważności, cena biletu zbiorowego EURO-NYSA wynosi 50 zł.

Bilety EURO-NYSA przedsiębiorstw komunikacji samochodowej są dostępne: w PKS Bolesławiec w Biurze Turystycznym na dworcu autobusowym, w PKS Lubań w kasach na dworcu autobusowym, PPKS Zgorzelec w kasach na dworcach autobusowych w Zgorzelcu i Bogatyni oraz w Punkcie Informacji Turystycznej w Zgorzelcu.

W najbliższych dniach w Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Sierpnia 80 w Bolesławcu oraz w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Bolesławiec (biurowiec przy pl. Piłsudskiego) dostępny będzie informator z mapą „Najciekawsze miejsca w trójkącie państw”.

źródło:
http://um.boleslawiec.pl/content/view/1918/12/
http://iboleslawiec.pl/index.php?op=informacje&news=2313

Rewitalizacja Miast

Samorządy dolnośląskie wzięły się za odnawianie starówek
Lubań

Zmian będzie jeszcze więcej, bo dolnośląskie samorządy mają już dość czekania na unijne pieniądze na remonty starówek i same wzięły się do roboty.
- Chcemy odtworzyć dawny wygląd naszego rynku, dlatego całość, od ścian urzędu miasta i gminy do ścian kamienic wokół, wyłożona zostanie kamienną kostką - planuje Mirosław Markiewicz, burmistrz Leśnej. Jeden z najmniejszych i najładniejszych placów śródmiejskich na Dolnym Śląsku przejdzie kapitalny remont.

Przy tej okazji przebudowana zostanie cała miejska infrastruktura.
- Zaczynamy wiosną. Chcemy zakończyć jeszcze w tym roku - zapowiada burmistrz Leśnej. - Może więcej turystów będzie do nas przyjeżdżać - ma nadzieję Zofia Wickel, która prowadzi na leśniańskim rynku zakład fryzjerski.

Inwestycja w Leśnej ma kosztować budżet gminy grubo ponad 3 mln zł.
- Oczywiście, że chcieliśmy sfinansować ją z funduszy zewnętrznych, np. z pieniędzy na rewitalizację miast - mówi burmistrz. - Ale nasze województwo wykluczyło z możliwości zabiegania o środki unijne na ten cel miasta poniżej 10 tys. mieszkańców - wyjaśnia Markiewicz. Leśna nie załamała rąk i postanowiła sama sfinansować zmianę swojego wyglądu.

Na unijne pieniądze na rewitalizację ma za to spore szanse pobliski Lubań. Jednak i tam samorządowcy, nie mogąc się doczekać ich rozdziału, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.
- Bierzemy kredyty i bierzemy się za robotę - deklaruje burmistrz Lubania Konrad Rowiński. Planuje pożyczyć 12 mln zł i za te pieniądze dokończyć przebudowę rynku.
Zmieni się też wygląd wielu innych miejskich placów.

- Planujemy m.in. na nowo zaaranżować kwartał ulic pomiędzy ul. Ratuszową, Spółdzielczą i placem Strażackim, włącznie ze zburzeniem budynków po dawnych warsztatach szkolnych - wylicza burmistrz Rowiński. Równolegle samorząd będzie zabiegał o dotacje unijne na odnawianie kamienic.

- Dobrze, że samorządy dolnośląskie wzięły się za odnawianie starówek - chwali Jacek Jakubiec z Euroregionu Nysa. Jak ważny jest wizerunek, widać na przykładzie niemieckich małych miast. - Bauzen, Zittau i inne, tam pokazują, jak opłaca się wydać pieniądze na renowację kamienic w rynku - mówi Jakubiec.

Zrozumieli to w Gryfowie, gdzie na początek zabrali się za remont ratusza. Wymieniono m.in. dach i okna. Na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 150 tys. zł dotacji. Całość prac pochłonęła 360 tys. zł. W tej chwili gmina opracowuje projekt rewitalizacji kamienic znajdujących się dookoła rynku. W planach jest także odnowienie zabytkowej fontanny.

W Lwówku Śląskim z remontem ratusza borykali się 7 lat, ale nareszcie go zakończyli.
- Kosztował prawie 4 mln zł - wylicza burmistrz Ludwik Kaziów. Zegarowi z ratusza przywrócono historyczny wygląd z 1905 roku - ma pozłacane cyfry i wskazówki. Każdy turysta chce mieć zdjęcie na jego tle.

Zapał do odnowy starówek udzielił się także miasteczkom, które nie mają rynków. W 6- tysięcznym Pieńsku samorząd rozpoczął przebudowę głównej ulicy Świerczewskiego i utworzył z niej deptak. Pierwsza część została zrealizowana dwa lata temu. Miniony rok był jednak czasem zastoju, bo nie było pieniędzy.
- Plany przebudowy musieliśmy przełożyć na później - tłumaczy burmistrz Tadeusz Łowicki. Ale z deptaka nie rezygnuje.

Podobny plan ma Bogatynia, która także nie ma starówki. Ale burmistrz planował stworzyć ją na placu po dworcu PKS. Na razie plany spełzły na niczym, bo nie ma pieniędzy.

Janusz Pawul - POLSKA Gazeta Wrocławska
http://legnica.naszemiasto.pl/wydarzenia/979256.html

Newsy 2008

Budżet powiatu zgorzeleckiego uchwalony

28 grudnia 2007 roku odbyła się XVII sesja Rady Powiatu Zgorzeleckiego, podczas której najistotniejszą sprawą było uchwalenie budżetu na 2008 rok. Projekt budżetu został przyjęty bez zastrzeżeń. Pozytywnie został zaopiniowany zarówno przez Regionalną Izbę Obrachunkową oraz Komisję Budżetowo – Gospodarczą.
Plan finansowy powiatu zgorzeleckiego na 2008 rok zakłada dochody na poziomie 58.454.695 zł, w tym dochody własne powiatu wynoszące 23.953.006 zł, natomiast wydatki budżetowe oszacowano na kwotę 59.579.695 zł. Podstawą planowanych kwot dochodów budżetowych na rok 2008 jest - oprócz informacji przypadających dla powiatu kwot z tytułu subwencji ogólnej, dotacji celowych i udziału we wpływach w podatkach dochodowych od osób fizycznych oraz od osób prawnych, a także wpływy z innych opłat stanowiących dochody samorządu terytorialnego na podstawie ustaw – założenie, iż w trakcie realizacji budżetu nastąpi znaczne zintensyfikowanie działań Zarządu Powiatu, pracowników starostwa i jednostek organizacyjnych powiatu w pozyskiwaniu środków UE na programy i projekty, dzięki którym realizowane będą nowe zadania oraz inwestycje w zakresie ochrony zdrowia, dróg, oświaty, pomocy społecznej, a także programy i projekty w zakresie dalszego ograniczania bezrobocia. Ponadto realizując zasadę jawności finansów publicznych przy tworzeniu budżetu powiatu zgorzeleckiego, Zarząd Powiatu kierował się nadesłanymi wnioskami, które złożyły społeczności lokalne, gminy, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe oraz jednostki organizacyjne powiatu.
Przedłożony projekt budżetu powiatu zgorzeleckiego na 2008 rok w podsumowaniu jest adekwatny do przewidzianych do realizacji zadań, zarówno bieżących, jak i inwestycyjnych.
A oto kilka ważniejszych inwestycji przewidzianych do realizacji w bieżącym roku finansowym z budżetu powiatu:

- przebudowa drogi powiatowej nr 2391D Trójca – Białogórze – kwota 200.000 zł,

- przebudowa drogi powiatowej Wyszków - Wolanów - droga dojazdowa do gruntów rolnych o nawierzchni asfaltowej – kwota 100.000 zł,

- przebudowa drogi powiatowej Miedziana - Łowin - droga dojazdowa do gruntów rolnych o nawierzchni asfaltowej – kwota 170.000 zł.

- monitoring i zabezpieczenie systemu p.poż i BHP budynków starostwa powiatowego – kwota 30.000 zł,

- budowa boiska sportowego przy LO w Zgorzelcu (wraz z dokumentacją projektową) – kwota 20.000 zł,

- przebudowa ogrodzenia przy ZSZ w Bogatyni – kwota 30.000 zł.

- zadanie pn. „Utworzenie Transgranicznego Centrum Kardiologii Interwencyjnej Europa Miasto Zgorzelec/GĂśrlitz” - kwota 773.592 zł

- wykonanie wentylacji oddymiającej wszystkich pomieszczeń Powiatowego Urzędu Pracy w Zgorzelcu – kwota 50.000 zł,

- przebudowa pomieszczeń w budynku po KP Policji w Zgorzelcu na potrzeby PUP w Zgorzelcu – kwota 100.000 zł

http://www.zinfo.pl/wiadomosci-polityka ... walony.htm

Samorządy Lokalne

Bogatynia: Kolejna sesja

Na podstawie § 22 ust. 1 Statutu Gminy i Miasta Bogatynia (Uchwała Nr XXIV/206/05 Rady Gminy i Miasta w Bogatyni z dnia 28 lutego 2005r.) na dzień 13 września 2007 roku na godz. 9.00. została zwołana sesja Rady Gminy i Miasta Bogatynia. Odbędzie się ona w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni przy ulicy Daszyńskiego 1.

Proponowany porządek obrad:
1.Otwarcie sesji, stwierdzenie quorum.
2.Przedstawienie porządku obrad.
3.Przyjęcie protokołów: Nr XIII/07 z sesji z dnia 28 czerwca 2007 roku oraz Nr XIV/07 z 25 lipca 2007 roku.
4.Sprawozdanie z działalności Burmistrza Miasta i Gminy za II kwartał 2007 roku.
5.Sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Gminy i Miasta za I półrocze 2007 roku.
6.Sprawy samorządowe jednostek pomocniczych.
7.Podjęcie uchwał:
a.w sprawie wprowadzenia zmian budżetu Gminy na 2007 rok /projekt nr 136/07/
b.w sprawie zmiany Uchwały Nr XVI/125/04 Rady Gminy i Miasta Bogatynia z dnia 20 kwietnia 2004 roku w sprawie ustalenia sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na terenie miasta i gminy Bogatynia /projekt nr 128/07/
c.w sprawie środków finansowych przeznaczonych na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej i określenia rodzajów świadczeń przyznanych w ramach tej pomocy oraz warunków i sposobów ich przyznawania /projekt nr 135/07/
d.w sprawie zmiany uchwały Rady Gminy i Miasta w Bogatyni Nr XXXIX/351/06 z dnia 10 października 2006 roku w sprawie zawarcia umowy użyczenia nieruchomości gruntowej w trybie bezprzetargowym /projekt nr 126/07/
e.w sprawie zwolnienia z obowiązku zbycia nieruchomości w drodze przetargu /projekt nr 129/07/
f.o zmianie do Uchwały Nr XXXVIII/337/06 Rady Gminy i Miasta Bogatynia z dnia 1 września 2006 roku w sprawie zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości gruntowej trybie bezprzetargowym /projekt nr 131/07/
g.w sprawie zmiany Uchwały Nr XIX/156/04 Rady Gminy i Miasta Bogatynia z dnia 31 sierpnia 2004 roku w sprawie ustalenia stawek dotacji przedmiotowej dla Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Bogatyni /projekt nr 130/07/
h.w sprawie określenia warunków odpłatności z pomoc przyznaną w formie posiłku /projekt nr 133/07/
i.w sprawie udzielenia pomocy finansowej Samorządowi Województwa Dolnośląskiego na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Miedzianka- odbudowa koryta cieku” /projekt nr 132/07/
j.w sprawie przystąpienia do opracowania „Planu urządzeniowo-rolnego Gminy Bogatynia” /projekt nr 134/07/
k.w sprawie uchylenia uchwały Nr XII/81/07 Rady Gminy i Miasta Bogatynia z dnia 30 maja 2007 roku w sprawie zmiany Uchwały Nr XLVIII/347/2002 Rady Gminy i Miasta w Bogatyni z dnia 5 sierpnia 2002 roku w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Bogatynia /projekt nr 137/07/
l.w sprawie załatwienia skargi Pana Zbigniewa Jankowskiego na działalność Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Bogatyni /projekt nr 122/07/
m.w sprawie zatwierdzenia planów pracy komisji problemowych Rady na II półrocze 2007 roku /projekt nr 127/07/
n.w sprawie zmian w składzie komisji stałych /projekt nr 138/07/
o.w sprawie włączenia ulicy Kazimierza Wielkiego do osiedla /projekt Nr 139/07/
8.Informacje i Komunikaty Przewodniczącego.
9.Wolne wnioski.
10.Interpelacje i zapytania.
11.Zamknięcie obrad.

zinfo.pl

Priorytetowe drogi

Czesi tracą cierpliwość

Alina Gierak, Paweł Kamiński 2008-10-23 22:31:41, aktualizacja: 2008-10-23 22:31:41

Drogi transgranicznej wciąż nie ma. Czesi grzmią na polską opieszałość.

Droga transgraniczna to około 10 kilometrów asfaltu, który ma połączyć ze sobą niemieckie Zittau, gminę Bogatynia i czeski Hradek. Przez teren Polski ma przebiegać ok. 4 km drogi.

Budowę zainaugurowali szefowie rządów 1 maja 2004 r. Odcinki po stronie niemieckiej i czeskiej już są wybudowane od dawna. Odcinek polski miał być gotowy tej jesieni. Prace nawet się nie rozpoczęły. Ale czescy partnerzy mają dosyć czekania.

Jeden z trzech największych czeskich dzienników - "Mlada Fronta Dnes" - alarmuje od kilku tygodni: "Droga, która ma łączyć Republikę Czeską, Niemcy i Polskę, nie jest jeszcze gotowa. Wszystko utrudnia strona polska (...)" - piszą Czesi w artykule z 11 października. "Po pierwsze, Polacy nie mieli rozwiązanej własności gruntów, a następnie stwierdzili, że budowa będzie droższa niż oczekiwano" - opisują nasze kłopoty. Są poirytowani, bo na polski odcinek łącznika wyłożyli 2,5 mln euro. Niemcy dali na ten cel 13 mln euro. Oba kraje wybudowały swoje kawałki drogi i czekają na Polaków.

Wiosną 2005 roku podpisano w tej sprawie umowę międzynarodową. Niemcy i Czesi ponad 2 lata temu przekazali inwestorowi, czyli Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, zadeklarowane kwoty. Polscy urzędnicy jednak tak długo ociągali się z realizacją inwestycji, że suma przekazana przez Czechów i Niemców okazała się niewystarczająca. Do zakończenia polskiej części inwestycji zabrakło 10 mln euro. Winny był niski kurs euro w stosunku do złotówki oraz wzrost kosztów usług budowlanych w Polsce, jaki nastąpił w ostatnich latach.

Starosta Hradka nad Nysą Martin Puta nie ukrywa irytacji.
- Przez to, że polska władza nie dotrzymuje słowa i nie respektuje międzynarodowych umów, nie jest w oczach czeskiej władzy wiarygodnym partnerem do prowadzenia rozmów - twierdzi starosta. - Bez tej drogi nie będzie nowych inwestycji i nowych miejsc pracy. Dziwię się, że Polacy tego nie rozumieją - dodaje.

Niemcy na razie są ostrożniejsi w ocenach i cierpliwie czekają na wywiązanie się Polski z umowy.
Nie zanosi się na to, by stało się to szybko. Na razie trwa szukanie brakujących 10 mln złotych.
- Marszałek województwa dolnośląskiego wystąpił do ministra rozwoju regionalnego o przyznanie promesy na brakujące środki w ramach programu finansowania kontraktów wojewódzkich - mówi Maciej Bem z Centrum Informacyjnego Rządu. Jeżeli nie uda się zapewnić pieniędzy z kontraktu, zostanie ogłoszony drugi przetarg.

Jerzy Szmajdziński, poseł jeleniogórski, nie ma wątpliwości, że sprawę skomplikowała polityka. - Nie lubią tej drogi - mówi o rządach Kaczyńskiego i Tuska. Obiecuje, że poprze starania marszałka o pieniądze rządowe na budowę łącznika. - Może uda się ująć drogę w budżecie na przyszły rok - daje poseł nadzieję.

Łącznika nie ma

Ale Grzegorz Roman z zarządu województwa dolnośląskiego nie ma złudzeń.
- Droga w tym kształcie przysłuży się Niemcom i Czechom - powtarza stare argumenty. Dlatego, jego zdaniem, to oni powinny wyłożyć dodatkową kwotę. - Dla nas trasa miałaby sens, gdyby worek żytawski łączył się z autostradą A4 - tłumaczy Roman. I dodaje, że samorząd województwa nie da pieniędzy, bo to inwestycja rządowa. Nie ukrywa, że przetarg był po to, by pokazać, że kwoty przekazane przez Czechów i Niemców są za małe.

- Szkoda, że nikt nie widzi interesu zwykłych ludzi - mówi gorzko mieszkaniec Bogatyni Jarosław Włos. - Budowa tej drogi to szansa na rozwój miasta. Dobre połączenie ze światem byłoby argumentem dla inwestorów, aby u nas budowali - dodaje.
- Nasi obywatele pytają, jak to jest możliwe, że Polska lekceważy międzynarodową umowę i nie buduje brakującego odcinka po swojej stronie - mówi starosta Hradka. Po ukończeniu drogi Zittau - Hradek polepszy się nie tylko sytuacja Czechów i Niemców, ale także Polaków - zapewnia Martin Puta.

http://polskatimes.pl/gazetawroclawska/ ... ,id,t.html

Konferencja pod tytułem ""Stop agresji wśród młodzieży""

27 października 2006 roku w godzinach od 9.30 do 13.00 w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu przy ul. Powstańców Śląskich 1 odbyła się IV Powiatowa Konferencja pod tytułem „Stop agresji wśród młodzieży”. Współorganizatorami przedsięwzięcia oprócz Policji zgorzeleckiej był Starosta Zgorzelecki oraz Zgorzelecka Rada Prewencyjna. Do czynnego udziału w konferencji zaproszeni zostali przedstawiciele władz samorządowych, komitety rodzicielskie, samorządy szkolne, dyrektorzy oraz pedagodzy szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych. Gośćmi spotkania byli także funkcjonariusze Policji Niemieckiej i Czeskiej. Konferencję poprzedziły przeprowadzone wśród młodzieży z wytypowanych szkół powiatu zgorzeleckiego badania ankietowe na temat zjawiska występowania aktów agresji wśród młodzieży w każdym ich środowisku. Wyniki badań w trakcie konferencji przedstawił podinsp. Maciej Bielas I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu. Wynika z nich, że najczęstszą przyczyną agresji wśród młodzieży jest alkohol i narkotyki. Wielu z badanych stwierdziło, że obecnie występuje moda na przemoc. Wśród prelegentów nie zabrakło przedstawicieli placówek oświatowych. Ciekawym punktem konferencji była prezentacja metod radzenia sobie z agresją i przemocą wśród młodzieży przez przedstawicieli Policji niemieckiej i czeskiej. Dużym zainteresowaniem uczestników konferencji cieszył się pokaz metody zastępowania agresji – metody ART, który został przygotowany przez Stowarzyszenie „KARAN” z Wrocławia. Głównymi celami konferencji było określenie skali tego zjawiska w powiecie, próba znalezienia odpowiednich środków przeciwdziałania agresji i przemocy wśród młodzieży, zwłaszcza w szkołach oraz wypracowanie nowych form współdziałania odpowiednich instytucji w zwalczaniu karalnych form przejawów agresji i przemocy. Wyniki badań oraz wnioski płynące z konferencji wskazują, że agresja i przemoc wśród młodzieży jest także problemem występującym na terenie naszego powiatu. Badana młodzież wskazała zapotrzebowanie na większą ilość spotkań profilaktycznych z Policją. Jest to dla nas wskazówka, że powinniśmy częściej gościć w placówkach oświatowych, określić dokładny zakres wiedzy jaką możemy przekazać uczniom klas szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych. Jednym z wniosków powyższej konferencji jest również potrzeba większego prowadzenia profilaktyki antynarkotykowej. Wynikiem konferencji jest również deklaracja Zgorzeleckiej Rady Prewencyjnej ogłoszenia jeszcze w tym roku konkursu na program prewencyjny, obejmujący szkoły, który będzie miał na celu edukację młodzieży w zakresie przemocy bądź też antynarkotykowym. Na realizację tego programu zgromadzono już 10 000 złotych na koncie wymienionej Rady. Osiągnięciem konferencji jest także nawiązanie współpracy Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni z przedstawicielami Stowarzyszenia „KARAN” z Wrocławia, które to Stowarzyszenie w swojej działalności terapeutycznej wykorzystuje metodę zapobiegania agresji – metodę ART.-u. Z przeprowadzonych wstępnie rozmów wynika, że metoda ta zostanie wprowadzona do szkół na terenie miasta i gminy Bogatynia. Patronat medialny nad konferencją objęła Gazeta Wrocławska – Słowo Polskie.
Przedsięwzięcie to było już IV edycją z cyklu organizowanych od 2004 roku przez Policję zgorzelecką Powiatowych Konferencji i Forum. Wcześniejsze sympozja poświęcone były: ofiarom przestępstw, dziecku w świetle prawa, bezpieczeństwie we własnym mieście.

nadkom. Iwona Leszczyńska-Bartkowiak

Tworzymy Wspólną Europę

5 maja 1998 r. Görlitz i Zgorzelec proklamowały powstanie Europamiasta Görlitz/Zgorzelec.
Od tego czasu podejmowane są działania transgranicznej współpracy w zakresie infrastruktury,
ekologii, marketingu. Przyszłością Europamiasta jest aktywne działanie obu stron w licznych
projektach, które oferują możliwość rozwoju.
Kolejną ważną datą we współpracy obu miast jest 11 maja 2006 r. W tym dniu w Görlitz
podpisano umowę o współpracy pomiędzy Starostwem Powiatowym w Zgorzelcu, reprezentowanym przez Starostę Zgorzeleckiego Pan Andrzeja Tyca, a Izbą Przemysłowo - Handlową z siedzibą w Dreźnie, reprezentowaną przez Prezydenta Hartmuta Paul.
Celem podstawowym zawartej umowy jest ustalenie wspólnych zadań w ramach systemów
edukacyjnych, rozwój wymiany doświadczeń w określonych dziedzinach. W konsekwencji tych
ustaleń oba kraje zarówno Polska jak i Niemcy stawiają na rozwój mobilności uczniów, osób
uczących się, kadry pedagogicznej i personelu fachowego oraz na podwyższenie ich kwalifikacji
zawodowych, a przede wszystkim ich kompetencji językowych.
Przyszła siła innowacyjnej Europy będzie decydowała o jej gospodarczej konkurencyjności.
W tym celu państwa Unii Europejskiej mimo wielu różnic w systemach edukacyjnych muszą
prowadzić wspólną politykę edukacyjną. W ramach podpisanej umowy zarówno Polska jak
i Niemcy będą wspólnie dążyć do osiągnięcia tych celów.
Po podpisaniu umowy odbyła się konferencja Republiki Czech – Polski – Niemiec
poświęcona współpracy polityczno – edukacyjnej „Ponadgraniczna Edukacja w Europie 25 – ciu”.
Rozpoczynający konferencję swoim przemówieniem Pan Christian Flössner Vice Prezydent
Izby Przemysłowo – Handlowej podkreślił wagę tego porozumienia oraz ważność kształcenia
językowego, które pozwoli pokonać dzielące nas bariery. Wspólna Europa, której poczatkiem było
to spotkanie jest działaniem „z potrzeby serca” jak określił to Pan Flössner, jest dążeniem do
realizacji wspólnych celów ludzi różnych pod względem narodowościowym, ale takich samych
w działaniach.
Swoją obecnością na konferencji zaszczycił również Pan Hansjörg König Sekretarz
Saksońskiego Ministerstwa Kultury. Z przykrością stwierdził, iż obecnie w Saksonii jest tylko około 1200 uczniów, uczących się języka polskiego. Jednakże celem podpisanej umowy jest zmiana tej
sytuacji.
Podczas konferencji referat wygłosił także Starosta Zgorzelecki Pan Andrzej Tyc.
Przedstawił tendencje rozwojowe kształcenia zawodowego w obszarze Euroregionu Nysa.
Podkreślając fakt, iż w Polsce języka niemieckiego uczy się prawie każdy uczeń, wskazał na
potrzebę realizacji celów zawartych w podpisanej umowie, szczególnie na rozwój nauczania języka
polskiego w Niemczech. Starosta Zgorzelecki zaprezentował także system oświaty funkcjonujący
w Polsce oraz ofertę edukacyjną szkół powiatu zgorzeleckiego.
W drugiej części konferencji referat wygłosiła Pani Joanna Iżycka – Kuś Naczelnik
Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Bogatynia. Przedstawiła wizję oraz oczekiwania ponadgranicznej
współpracy na płaszczyźnie kształcenia zawodowego w regionie Görlitz – Zgorzelec – Liberec.
Podpisana umowa o współpracy oraz wspólna konferencja trzech państw to kolejny krok do
utworzenia wspólnej Europy. Takie spotkania jak to, przebiegające we wspaniałej atmosferze
wspólnych celów jest zasadniczym elementem w budowie wspólnej polityki europejskiej, dzięki
której państwa Unii Europejskiej mimo różnic będą jednolitą przestrzenią edukacyjną.
Biblijne znamienne słowa, które wypowiedział w swoim powitaniu Pan Christian Flössner
„na początku było słowo” rozwinął w swoim referacie Starosta Zgorzelecki Pan Andrzej Tyc
życząc wszystkim, „aby słowo ciałem się stało” mając nadzieję, że od dnia 11 maja 2006 r. nastąpi kolejny bardzo efektywny etap współpracy dla rozwoju obu krajów.

Bogdan Walczak
Wydział Spraw Obywatelskich i Społecznych / Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu